ABD: ÜFE ve işsizlik başvuruları göstergeleri

Güncel


ÜFE Aralık ayında yıllık %9,7 arttı. Bu, yeni bir seri rekoru kırdı (ÜFE ilk kez 2011’de rapor edildi), ancak %9,8’lik medyan ekonomist tahmininin biraz altında. ÜFE Aralık’ta %0,2 ile aylık %0,4 artış beklentilerinin altında geldi. Manşet okumanın aksine, çekirdek ÜFE yıllık bazda %8,3 ile %8’lik beklentilerin üzerinde geldi ve Kasım ayındaki yıllık %7,7’lik fiyat artışından beklenenden daha büyük bir ivme kazandı. Aylık bazda, çekirdek ÜFE beklentilere paralel olarak %0,5 arttı ve %0,7’den revize edilen Kasım ayı fiyat artış hızında %0,9’dan yavaşlamaya işaret etti.

Alt kalemlere bakacak olursak; Nihai hizmetler fiyatları, Kasım ayındaki %0,9’luk artışın ardından Aralık ayında %0,5 arttı. Enerji fiyatları, Aralık ayındaki düşüşe öncülük ederek %3,3 düştü. Aralık ayındaki düşüşte önemli bir faktör, %6,1 oranında düşen benzin endeksi oldu. Gıda endeksi %0,6 düştü. Nihai talep malları endeksi %0,4 azaldı.

2021’de ekonomik büyümenin kısıtlandığı ve arz kıtlıkları ve gecikmeler nedeniyle enflasyonun arttığı görüldükten sonra enflasyon üzerindeki etkileri izlemeyi sürdürüyoruz. Üretimde hammadde kıtlığı ve yarı iletken sıkıntısı halen yüklenilen maliyet enflasyonunda önemli etkenler. Buna karşılık, enerji fiyatlarında görülen aylık hafifleme girdi maliyetleri tarafındaki görece düşük gerçekleşmede etkili olmuş görünüyor. Omicron varyantı ise, 2022’ye girerken tedarik hatları için yeni bir tehdit oluşturuyor. Pandemi tedarik zinciri kesintisinin en kötüsünün geride kalıp kalmadığı belli değil, ancak kısmi rahatlamalar görüyoruz.

8 Ocak’ta sona eren haftada ABD’de işsizlik yardımı için 230K ilk başvuru yapıldı. Bu okuma, geçen haftaki 207K’lık baskının ardından geldi ve 200K’lık piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Devam eden işsizlik başvuruları 1 Ocak’ta sona eren haftada 1.559 milyona düştü. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmemiş ortalaması olan 204.500’den 6.250 artışla 210.750 oldu. Özellikle perakende hizmetler ve mağazacılık sektöründeki Noel mevsimselliğine bağlı olarak ocak ayında değişkenlikler olabiliyor. Varyant endişesi halen kontaklı işler açısından bir çekince.

TÜFE belli oranda durağanlığa doğru gidiyor, ancak TÜFE’nin soğuması için öncelikli olarak ÜFE ile aradaki makasın daralması ve maliyet potansiyelinin sınırlanması gerekiyor. FOMC tutanaklarıyla başlayan süreçte piyasa artık Fed’in ilk olarak Mart ayında faiz adımını atacağından ve muhtemelen daha hızlı hareket etmek isteyeceğinde hemfikir. Dolayısıyla, Fed açısından yeni rota çizecek etkiler barındırmıyor. İşgücü ve enflasyon göstergeleri, mevcut planlama ve görüşleri değiştirmeyi gerektirmiyor.

Kaynak: Tera Yatrıım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.