ABD: Yeni ev satışları 9 ayın zirvesine çıktı

Güncel


Aralık 2021’de yeni evlerin satışları mevsimsellikten arındırılmış yıllık 811K oranında gerçekleşti. Bu, revize edilmiş Kasım ayı oranı olan 725K’nın %11,9 üzerinde, ancak Aralık 2020 verisi olan 943K’nın altında. 2021’de tahmini 762K yeni ev satıldı. Bu, 2020’deki 822K rakamının altında. Aralık 2021’de satılan yeni evlerin medyan satış fiyatı 377.700 dolar olurken, ortalama satış fiyatı 457.300 dolar olarak gerçekleşti.

Konut satışlarında halen ciddi sıçrama efektini izlemekle beraber, önümüzdeki dönem halen yüksek fiyat artışları baskısının devamını ve Fed’in yapacağı faiz artışlarıyla yükselen mortgage oranlarını içerecektir. Fed, faiz oranlarını artırarak ve bilançodan daha fazla MBS satarak piyasaya müdahil olduğunda artan finansmana erişim maliyetinden dolayı talepte kısılma olacaktır. Dolayısıyla, önden yüklemeli talebin benzer şekilde takip etmeyeceğini de düşünmek lazım. Diğer taraftan, büyüme konusunda aşağı yönlü riskler de artıyor. Bu nedenle Fed açısından bu akşam daha az agresyon içeren ve somut olgulara dayanan ayakları yere basan bir sıkılaşma patikası sinyali gelmesi daha olası. İşin ekstrasına bilanço varlıklarının azaltılması noktasından bakacağız.

Fed bilançoyu küçültürken MBS tarafında da Hazine tahvilleriyle birlikte satış yapacak. Mortgage oranları üzerinde aktif bir aksiyon alma inisiyatifine sahip olmak için hızlı bir portföy damping stratejisi uygulayabilirler. Ancak, ipotek oranlarının ani yükselmemesine, daha sürdürülebilir ve yönetilebilir bir şekilde yükselmesine dikkat edeceklerdir.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.