ABD: Yeni konut satışları ikinci ayda düştü

Güncel


Yeni ev satışları bir önceki aya göre 810K’dan Şubat’ta 772K’ya düştü ve bir önceki aya göre %2’lik bir düşüşe karşılık geldi. Şubat 2022’de satılan yeni evlerin medyan satış fiyatı 400.600 dolardı. Ortalama satış fiyatı 511K dolar oldu.

 

Konut piyasası hala görece güçlü gidiyor. Daha yüksek ipotek oranları, alıcıları daha önden satın almaya doğru yönlendirdiğinden, satışları da artırma eğilimi getirdi. Güçlü ücret artışı, karşılanabilirliğe yardımcı olacaktır, ancak ileriye dönük satışlar tükendiğinde, satış hızında bir akşamdan kalma olması mümkündür. Buna dair bir soğuma, özellikle enflasyon artıp da gelir artışları enflasyon altında kaldıkça konut piyasasını da etkileyecektir. Bu elbette artacak mortgage oranlarından daha bağımsız bir konu, ancak finansmana dair konu da Fed faizleri artırdıkça konut piyasasındaki talebi zayıflatacaktır. Rusya – Ukrayna belirsizliğinden de etkilenecek olan konut piyasasının büyüme katkısı azalacaktır.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.