ABD’nin en büyük korkusu: Ya savaş çıkmazsa!

Güncel


Putin ise ABD’nin niçin basına sürekli yalan bilgiler vermekte direttiğini anlayamadığını belirtti.

Üst düzey bir Rus yetkili, yaptığı açıklamada, ABD’nin şu an Rusya’nın Ukrayna’yi işgal etmesi konusunda histerik bir propagandaya giriştiğini ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yaptığı konuşmada, Ukrayna sınırları içinde tam ölçekli bir savaş olmadığını söyledi. Zelenskiy, diğer ülkelerin, ellerinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğine dair kanıtlar varsa Kiev ile de paylaşmalarını istedi.

Son günlerde, ABD’nin başını çektiği Batılı ülkeler Ukrayna sorunuyla ilgili Rusya’yla bir çatışma içine girdiler.

Moskova ve Kiev’in savaş istemedikleri yönündeki açıklamalarına rağmen, ABD, bölgede savaş atmosferi yaratmak için amansız bir mücadele sergiliyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rus ordusunun 20 Şubat günü öncesinde Ukrayna sınırlarından içeri girebileceğini iddia etti. Bu açıklamanın hemen akabinde, Amerikan medyasında da ABD’li diplomatların ve ABD vatandaşlarının ülkeden tahliyesi için talimat verildiğine dair yoğun bir haber trafiği görüldü. ABD’li yetkililer ile medya gerilimin artması için çabalarını yoğunlaştırdı.

ABD’nin bir savaş atmosferi yaratma yönündeki çabalarına rağmen, uluslararası kamuoyu, öngörülemez neticelere yol açacağı gerekçesiyle Rusya ve Ukrayna arasında bir savaş çıkma ihtimalini düşük görüyor.

Rusya’nın sınır bölgesine yığınak yapmasının ve bölgede tatbikatlar düzenlemesinin asıl amacı ise NATO’nun Moskova’nın ulusal güvenlik konusundaki endişelerini dikkate almasını sağlamak.

O hâlde, ABD niçin Rusya’nın Ukrayna’yı “işgal edeceği” tehdidini köpürtmeye, bu kartı oynamaya devam ediyor? Washington’un Rusya tehdidi iddiasını güçlendirme gayretinin ardındaki neden, Avrupa’da belli bir düzeyde gerilim yaratıp, kıta ülkelerinin, bilhassa da Doğu Avrupa ülkeleri ile eski Sovyet Birliği ülkelerinin kendi ‘‘emirlerine’’ sıkı sıkıya uymasını sağlamak.

ABD, bu sayede Avrupa’daki jeopolitik güvenlik durumunu kendi istediği doğrultuda yönlendirebileceğini, Avrupa’nın bağımsız stratejik güvenlik arama çabalarını kısıtlayacağını düşünüyor.

Fransa’da cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Mélenchon da ABD’nin dünya sahnesindeki liderliğini kaybettiğini, bu yüzden Ukrayna’daki durumu kendi çıkarları için kullanmaya çalıştığına işaret eden isimlerden biri.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.