Açıkel: “Sınır ötemiz, IŞİD hücrelerinin güvenli bulduğu bir bölgeye dönüştü”

Güncel


CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, geçtiğimiz günlerde Suriye’nin İdlib şehrinde ABD güçlerinin operasyonuyla IŞİD lideri Kureyşi’nin etkisiz hale getirildiğinin duyurulmasıyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Açıkel, 2019 yılında Bağdadi’den sonra IŞİD’in yeni liderinin de sınırlarımıza çok yakın bir bölgede öldürülmesinin, Türkiye’nin gittikçe kötüleşen sınır güvenliği konusundaki endişelerin haklılığını gösterdiğini vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel’in değerlendirmesi şu şekilde:

‘IŞİD’in Lider Kadroları, Sınırlarımıza Kadar Sokulmuş Durumda’

CHP olarak yıllardır dikkat çektiğimiz gibi; AKP iktidarının hatalı Suriye politikaları, Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasına ve çok sayıda radikal terör örgütünün Suriye içinde, Türkiye sınırında mevzilenmesine neden oldu. Sarayın maceracı ve emperyal güçlerin taşeronu gibi üstlendiği Ortadoğu politikasının ülkemize çok ağır terör faturası; büyük güvenlik tehditleri, milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği  ve istikrarsız bir terör bölgesi ile sınır komşusu olmak oldu.

Terör örgütü IŞİD’in önceki lideri Ebubekir el Bağdadi’nin 2019 yılında İdlib’te öldürülmesinden sonra IŞİD lideri olarak Ebu İbrahim El Haşimi el Kureyşi belirlenmişti. Geçtiğimiz hafta ABD tarafından yapılan operasyon sonucunda Kureyşi’nin de İdlib’te öldürülmesi, IŞİD’in üst düzey isimlerinin sınırlarımıza kadar sızdığını ve bu bölgeyi güvenli bulduklarını göstermektedir. Bu terörist ağların, sınırlarımızın hemen ötesinde yuvalanması, İdlib bölgesinin tıpkı Afganistan ve Pakistan sınırları gibi terörist ihraç edilen bir bölge statüsüne düşürüldüğünü göstermektedir. Türkiye sınırlarının hemen ötesinin dünyanın farklı yerlerinden gelen, farklı radikal yapılara mensup teröristlerin çöplüğüne dönüşmesi, ciddi bir güvenlik riski oluşturmakta ve ulusal güvenliğimizi tehdit etmektedir.

‘Radikal Terör Örgütleri Mensupları, Büyükşehirlerimizde İkamet Ediyor’

AKP’nin hamasi dış politikasındaki hataların doğurduğu ulusal güvenlik riskleri, sadece sınırlarımızda değil, büyükşehirlerimizde de yaşanmaktadır. AKP’nin, kontrolsüz ve plansız mülteci göçü karşısında etkin, saydam ve sürdürülebilir bir politikasının olmaması ve neredeyse açık kapı politikası uygulaması vatandaşlarımız için ciddi güvenlik tehditleri oluşmasına neden olmuştur. Özellikle sığınmacı sayısının yüksek olduğu mahallelerimiz ve ilçelerimiz, IŞİD ve El-Kaide başta olmak üzere tüm radikal terör örgütlerinin yuvalandığı bölgeler hâline gelmiştir.

Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde görülmeyecek bir şekilde, IŞİD’in onlarca sözde yöneticisinin ve yüzlerce militanının şehir merkezlerimizde ikamet ettiği, geç de olsa icra edilen operasyonlar sonucunda ortaya çıkmıştır. 2021 yılında yapılan pek çok operasyonda farklı illerimizde IŞİD’in radikal terör hücrelerinin yaygınlığı ortaya çıkmıştır.

Güvenlik güçlerimiz tarafından yakalanarak ülkemize getirilen IŞİD’in Türkiye sorumlusunun itiraflarından; terör örgütünün Türkiye içindeki yapılanmasının boyutu bir kez daha ortaya çıkmıştır. 10’dan fazla ilimizde ciddi bir örgütlenme ve altyapı kapasitesine ulaştığı ortaya çıkan terör örgütünün uyuyan hücreleri ciddi güvenlik açığı oluşturmaktadır.

‘Sarayın Sürdürülemez Sığınmacı Politikası, Terör Örgütlerine Zemin Hazırlıyor’

Türkiye’nin, ülke içinde 5 milyon, sınır ötesinde 5 milyon olmak üzere toplamda 10 milyon sığınmacıya plansız, programsız ve maliyeti çok yüksek bir biçimde ev sahipliği yapması kentlerimizdeki ve sınırlarımızdaki kırılganlığın ve güvenlik açıklarının önemli nedenleri arasındadır. Resmi gazete kararlarıyla terör örgütü üyelerinin mal varlıklarının dondurulması sonucunda bu isimlerin bazılarına daha önce vatandaşlık verildiğinin ortaya çıkması, yaşanan güvenlik açığının boyutunu ortaya koymuştur.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.