Ağbaba: “2021 yılında işsizlere bir darbede işsizlik fonundan geldi”

Güncel


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba geride kalan 2021 yılının işsizlik sigorta fonu verilerini değerlendirdi. Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada 2021 yılında her 100 işsizin sadece 43’ü fondan yararlanabilirken, fondaki aslan payını yine işverenlerin aldığına dikkat çekti.

Ayrıca Ağbaba fondaki iktdar yağmasına son verilmesi çağrısında bulunurken,  “2021 yılında işsizlere bir darbede işsizlik fonundan yapıldı’’ dedi.

Ağbaba’nın tespit ve değerlendirmeleri şöyle: 

İşsiz kendi fonundan yararlanamadı.

2021 yılının Ocak-Kasım ayları arasında 1 milyon 322 bin işsiz gelir desteği alabilmek için işsizlik sigorta fonuna başvururken, bu aylar arasında fondan destek alabilen işsiz sayısı 572 bin kişi olarak kayıtlara geçti. 

Bir başka deyişle işsizlik sigorta fonuna başvuru yapan işsizlerin sadece yüzde 43’ü işsizlik ödeneği hakkından yararlanabildi. Bu her 100 işsizin sadece 43’ünün fondan yararlanabildiği anlamına geliyor.

Fon işverene ucuz kaynak oldu.

2021 yılının genelinde işsizlere fondan toplam verilen destek miktarı ise 5 milyar 560 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Öte yandan işverenlere geçtiğimiz yıl içinde ödenen ‘’teşvik ve destek’’ ödemeleri ise 21 milyar 677 milyon TL’ye ulaştı. İşverenler fondan geçtiğimiz yıl işsizlerden 3,8 kat daha fazla kaynak kullanmış oldu.

Kaynak;2021 İşsizlik Sigorta Fonu Aralık Ayı Bülteni

Bir diğer dikkat çekici veri ise her yıl fondan işverenlere verilen desteğin miktarı artarken, işsizlere verilen ödeneğin ise azalmasıdır. 2020 yılında işverenler teşvik ve destek ödemeleri adı altında aldığı miktar 18 milyar TL olurken, işsizlere ise verilen toplam ödeneğin miktarı 8,3 milyar TL’ idi. 

2021 yılında işsizler kendi fonundan bir önceki yıla göre yaklaşık 3 milyar TL daha az yararlanabilirken, işverenler ise 3,6 milyar TL fondan daha fazla destek almış oldu.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.