Ağbaba: “Nebati’nin yerine Yerlikaya ya da Yeliz gelsin “

Güncel


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Isparta İl Başkanlığı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Salgın sürecinin başladığı günden bugüne 220 bin 472 esnaf iflas etti”

“Esnaf ilk kez kendi iş yerinde kiracı durumuna düştü. Elektrik faturaları kirayı geçmiş durumda. Artan kira, fatura, prim ve kredi faizleri borçları, yüksek girdi maliyetleri ve yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları nedeniyle son iki yılda 220 binden fazla esnaf kepenk kapatmak durumunda kaldı. Esnaf ve Sicil Gazetesi verilerine göre; 2020 yılı genelinde 99 bin 588 esnaf, 2021 yılı genelinde 101 bin 750 esnaf ve 2022 yılının ilk iki ayında 19 bin 134 esnaf olmak üzere salgın sürecinin başladığı günden bugüne 220 bin 472 esnaf iflas etti. İflas eden 220 bin 472 esnafın 73 bin 311’i ise normalleşme döneminin başladığı 2021 Haziran ayından bugüne gerçekleşti. Normalleşme süreci ile birlikte işlerinin düzeleceğini düşünen esnaflar bu seferde artan girdi maliyetleri, yüksek döviz kuru ve artan faturalar nedeniyle iflas etmek zorunda kaldı. Açılan dükkanlar da var. Ya çiğ köfteci ya tavuk dönerci açılıyor. Tavuk kıyması diye bir şey icat ettiler. Emeklilerin, gençlerin ana yemeği çiğ köfte oldu. Çünkü karnını doyurmak için ancak bunları satın alabiliyorsunuz. Yakında bunlara da ulaşılamayacak.”

Ekonomi yüzünden hem esnaf hem üretici zarar ediyor

“Bu dönemde esnafa verilen destek yetersiz kaldı. Esnafın yüzde 80’i BAĞKUR primlerini ödeyemiyor. 1.750 TL ödemeyince esnaf sağlık hakkından da faydalanamıyor.Faturalar ve zincir marketler yüzünden de esnaflar mağdur. Biz iktidara geldiğimizde zincir marketlere düzenleme getireceğiz. Bu marketlerin ülke ekonomisine katkısı yok. Bunların verdiği vergiler İngiltere’ye gidiyor. Biz Esnaf Bakanlığı kurup esnafın sorunlarıyla bire bir ilgileneceğiz. Ayrıca esnaflarımızın en büyük beklentilerinden biri de gerçek bir sicil affının çıkması, kredilerin faizlerinin silinmesi ve anaparanın ise uygun vadelerle taksitlendirilmesidir. Dün Yalvaç’ta bir boyacı esnafı ‘eskiden 1000 liraya ev boyatırken şimdi 5000 liraya boyatamıyoruz’ dedi. Kasap esnafı ‘vatandaş 10 liralık kıyma alabiliyor’ dedi. Hem esnaf zarar ediyor, hem üretici.”

70 kişilik temizlik işi için 21 bin kişi başvurdu

“Eskiden para vardı, mal yoktu. Şimdi mal var, para yok. Bir emekliye 25 kuruş için iki saat Halk Ekmek kuyruğunda bekliyorsa bu memleketin sana vermiş olduğu kaynaklar haram olsun. İşsizlik verilerini açıklıyorlar, güya işsizlik azaldı. Türkiye büyüdü diyorlar. Kim büyüdü, büyüyen sadece kendileri ve 5’li çete. Çete dediğin şeyin bir de reisi olur. Bir 5’li çete var, bir de onların reisi var. Bilin ki, o 5’li çete kendi başlarına bunları kazanmıyor. Ülkede üniversite mezunları işsiz. TÜİK işsizlik azaldı diyor. Mucizeler yaratıyor. TÜİK 2021 yılında işsizliğin 2020 yılına göre 121 bin kişi azaldığını açıklıyor. İŞKUR verilerinde ise 2020 Aralık ayından 2021 Aralık ayına yani aradan gecen bir yılda kayıtlı işsiz sayısının 212 bin kişi arttığını açıklıyor. Seçim bölgem olan Malatya’da da 162 kişilik ilana çıkıldı. İŞKUR üzerinden başvurular alındı. Temizlik elemanı alımı 70 kişi başvuran sayısı 21 Bin 300 kişi. Her 1 kadro için 300 kişi başvurmuş. Gençleri bu duruma düşürenlere yazıklar olsun.”

Kur korumalı sistemin maliyeti 14 milyar lirayı buldu

“Kur korumalı sistem diye bir şey uydurdular. Kazanan sadece zenginler. Bu iş üç beş zenginin kazandığı bir sistem. Bu sistemin üç aylık maliyeti 14 milyar lira olduğu ortaya çıktı. Bu da 3 milyon 200 bin asgari ücrete denk geliyor. Bir inat uğruna, birilerini dolar milyoneri yapmak uğruna faizleri indirdik. Sonuç dolar 15 TL’ye dayanmış durumda. Kur korumalı mevduatında maliyeti hepimizin sırtına yüklenmeye devam ediyor. Bir avuç zengini daha fazla zengin yapabilmek için bu sistemin maliyeti, iş yapamayan esnafımızın, açlık sınırı altında ücret alan asgari ücretlimizin, asgari ücretin altında aylık alan 8 milyon emeklimizin, traktörü haczedilen, ürünü tarlada kalan çiftçimizin, yoksulluk sınırı altında maaş alan memurumuzun sırtına yükleniyor. Nas diyorlar ya, bu kur korumalı sistemin faizini vatandaş ödedi. 14 Aralık’ta bu sisteme 100 bin lira yatıran biri bugün 27 bin 500 TL para kazandı. Aradaki farkı halk ödedi.”

Mevzuatlar yabancıya kolayca değişiyor da asgari ücretlilerimize gelince neden değişmiyor?

“AKP’nin grup sözcüsü ‘Gerekirse asgari ücrete yeniden zam yaparız, yılın sonunu beklemeyiz’ dedi. Daha sonra devreye Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi Nihat Zeybekcigirdi ve ‘Türkiye’de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı’ dedi. Bu sefer parti sözcüsü’ ’konu ile ilgili gerekli değerlendirmeleri yapıyoruz zamanı gelince açıklarız’ dedi.Salı günü ise Çalışma Bakanı diğer üç iktidar yetkilisini boşa düşürdü ‘asgari ücret tartışmalarını anlamlı bulmuyorum’ dedi. Asgari ücrette alım gücü düşmeye devam ediyor. Asgari ücretin bir yıllık alım gücü kaybı; domateste 231 kilo, salatalıkta 162, biber de 105 kilo. Asgari ücretli geçtiğimiz yıla göre 303 adet daha az yumurta ve 80 paket daha az margarin alabiliyor. Daha üç gün önce kanun teklifimizi verdik, gelin asgari ücreti bu yıl için yeniden belirleyelim dedik, ama iktidar kanadından bir ses çıkmadı. Şimdi şunu soralım? Hani gözleri ışıldayan Bakan Nebati yabancı yatırımcılara sesleniyordu ya ‘Bürokrasiyi al aşağı ederiz. Arkamızda cumhurbaşkanımız var, rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz’. Biz kanun falan tanımayız, kabile devletiyizdemişti. Sen kanun tanımazsan buraya gelen yabancılarda yarın o bir gün kanun tanımaz malına mülküne el koyarsa ne olur? Hukuk devletinin olmadığı yere yabancı yatırımcı gelir mi, gelmez, Kabile devletinin olduğu yere yatırımcı niye gelmiyor çünkü hukukun olmadığını biliyor. Bu mevzuatlar yabancılar için kolayca değişebiliyor da Neden açlık sınırının altında ücret alan 10 milyon asgari ücretlimiz için kolayca değişmiyor?”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.