“Akaryakıt fiyatları yüzde 155 zamlandı gelirimiz yakıt giderini karşılamıyor”

Güncel


İBB bağlı kuruluşu İETT, akaryakıt zamları, dolar kuru artışı ve enflasyonun kuruma yüklediği maliyeti verilerle paylaştı. İBB Meclisi’nde onaylanan bütçeye sadece akaryakıt nedeniyle yaklaşık 2,5 milyar TL ek maliyet ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, bilet gelirlerinin maliyeti karşılama oranın yüzde 30’lar düştüğünü belirtti.  Akaryakıt fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 155, dolar kurunun yüzde 65 yükseldiğini, kaydeden Bilgili; taksi, minibüs ile servis ve deniz taşımacılığı yapanların hizmetlerini durdurma noktasına geldiğini söyledi. 11 Büyükşehir belediye başkanının ortak talebini yineleyen Bilgili,  “Mazot giderimizin de içinde ciddi bir miktarda ÖTV ve KDV gideri söz konusu. Bu da yıllık olarak yaklaşık bir milyar lira seviyesinde maliyete karşılık geliyor. Toplu ulaşımda kullanılan akaryakıtın KDV’den ve ÖTV’den muaf tutulması yönünde devletimizden talebimiz var” dedi.

KAĞITHANE/İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşu İETT, son aylarda gerçekleşen maliyet artışlarının kuruma ve taşımacılık yapan tüm kurumlara getirdiği ekonomik yükü, düzenlediği basın toplantısında paylaştı. İETT’nin Kağıthane’deki Sosyal Tesisleri’nde basın mensuplarını ağırlayan Genel Müdür Alper Bilgili, akaryakıt zamları, dolar kuru artışı ve enflasyonun ulaştığı tabloyu gösterdi. Olağan dışı artışların yaşandığı bir dönem içerisinde olduklarını belirten Bilgili, yıllar içerisinde değişen bilançosunu açıkladı.

“AKAYAKIT YÜZDE 155 ZAMLANDI”

Akaryakıt fiyatlarının 5 yıllık seyrini özetleyen Bilgili, akaryakıt fiyatlarının bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 155 arttığını söyledi. Akaryakıt giderinin kurumun toplam bilançosunda yüzde 50’lik seviyeler ulaştığının altını çizen Bilgili, döviz artışından etkilenen maliyetleri de açıkladı. “Maliyetlerimizin üçte ikisi döviz kurundan doğrudan etkileniyor” diyen Bilgili, giderlerin yüzde 65’inin döviz kuruna bağlı olduğu bilgisi paylaştı.

“MALİYET DAHA DA ARTACAK”

Akaryakıt zamları ve yüksek döviz kurunun enflasyona da yansıması olduğunu kaydeden Bilgili, “Biz de bunu personel maliyetlerimizi yansıtmak durumunda kaldık. Bu doğrultuda asgari ücretin yüzde 50 arttığı bir ortamda bizim personel maliyetlerimizle yüzde 40 artış gösterdi. Bunun önümüzdeki aylarda daha da fazla olacağını düşünebiliriz” dedi.

SON BÜTÇENİN ARDINDAN AKARYAKIT YÜZDE 130 ZAMLANDI 

İETT bütçesinin Kasım 2021’de İBB Meclisi’nde onaylandığını anımsatan Bilgili, maliyet artışının bütçenin uygulanabilirliğini güçleştirdiğini anlattı. Bilgili, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bütçenin hazırlanması sırasında 8,2 lira olan motorin bugün yüzde 130 artmış durumda. Yaklaşık 10 lira olan dolar kuru bugün yüzde 50 yükseldi. Asgari ücret 2.826 lirayken bugün yüzde 50 artmış durumda. Enflasyon da aynı şekilde yüzde yirmiler seviyesinden bugün yüzde 54’lere ulaştı.  Bizim maliyet artışlarımız içinde en büyük artışı bu yıl akaryakıtta yaşadık. İETT, toplam 6 bin otobüsle İstanbul’a hizmet veriyor.  Bu 6 bin araç günlük 600 bin litre motorin tüketiyor. Biz Kasım ayında 8,2 lira olan bir litre motorini bugün 18,7 liraya alabiliyoruz”

VERGİ İNDİRİMİ TALEP EDİYORUZ


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.