AKM’de mayıs ayı etkinlikleri

Güncel


YUNUS MANA – ALAZ İLE CEMRE // 4-5 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği iki ayrı bale eseri Yunus Mana ve Alaz ile Cemre, aynı gösteride AKM’de sanatseverlerle buluşuyor. Librettosu Işık Noyan’a ait olan neoklasik bale eseri Yunus Mana, ünlü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’nin mana arayışındaki yolculuğunu sahneye taşıyor. Yunus’un varlığın manasının insanın kendi özünde olduğunu keşfetmesini konu edinen oyun, Hacı Bektaş-ı Veli, Taptuk Emre ve Mevlâna gibi önemli figürleri de Yunus’un hikâyesinde taşıdıkları roller üzerinden ele alıyor. Mehmet Dülger’in librettosunu yazdığı modern bale eseri Alaz ile Cemre, trajik bir aşk öyküsünü konu ediniyor. İhtiyar Bey’in tek oğlu Alaz, bilge Şaman’ın baktığı fal üzerine Issık Gölü’nde kader avına çıkıyor. Avladığı alageyik güzeller güzeli Cemre’ye dönüşse de Issık Gölü iki âşığa mezar oluyor. Yunus Mana ve Aziz ile Cemre’nin müzikleri, dünya bale repertuvarında yer alan ilk Türk bale eseri Judith’in bestecisi Çetin Işıközlü tarafından hazırlandı.

TEK BAŞIMA // 5-6 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Oyunları 30 dile çevrilen ve 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ünlü yazar Peter Quilter’ın Tek Başına eseri, mayıs ayında yeniden AKM’de! İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Tek Başıma, yeni yaşında bir değişim ve dönüşüm yaşamak isteyen Susan’ın hikâyesini anlatıyor. Yirmili yaşlarda arkadaşlarıyla çıktığı Avustralya yolculuğuna bu kez tek başına çıkmaya hazırlanan Susan’ın “Yalnızlık Baladı” seyircilere umut ve macera yüklü bir tiyatro deneyimi yaşatacak.

KAHVE KONSERLERİ – İSTANBUL’DA BİR DANS SABAHI // 7 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

AKM klasiği haline gelen Kahve Konserleri, klasik müziği samimi bir atmosferde cumartesi sabahlarının bir parçası yapmaya devam ediyor. Kemanda Gaye Süslüoğlu, viyolonselde Jülide Canca Eke ve piyanoda Sarper Kaynak’tan oluşan “Stanbul Trio”, etnik dans ritim ve melodilerini taşıyan özgün eserlerle, 7 Mayıs Cumartesi sabahı AKM Çok Amaçlı Salon’da olacak. Yusuf Yalçın’ın Stanbul Trio için özel olarak bestelediği Rhapsodie Orientale’nin yanı sıra, Yalçın Tura, A. Piazzolla ve F. Kreisler’ın bestelerinin yorumlanacağı konser, AKM sahnesinde dans rüzgârları estirecek. 

SİZ NE DERSİNİZ // 8 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Faik Ertener’in kaleme aldığı ve yönettiği çok neşeli çocuk oyunu Siz Ne Dersiniz, mayıs ayında yeniden AKM Çok Amaçlı Salon’da minik sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Siz Ne Dersiniz, kendinden ve yerinden mutlu olmayan insanın, başka biri olmayı deneme macerasını konu ediniyor. En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgâra karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki insan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlünün aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır? İşte bütün bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı, İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Siz Ne Dersiniz’de 7 yaşından büyük AKM seyircilerini bekliyor!

ŞEHNAZ’DAN SEGÂH’A // 8 MAYIS // TİYATRO SALONU // 11.30

Şef Mehmet Güntekin yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, bu konserini Türk musikisinin kadim makamları şehnaz ve segâh üzerine inşa ediyor. Son dönemde müzik camiasının önde gelen solistleri arasında yer alan Çiğdem Yarkın, klasikten neoklasiğe uzanan dönemlerden seçilen bir repertuvara getirdiği ustalıklı yorumla dinleyicilerin karşısına çıkacak. 

MEÂLÎ-Yİ SEMÂ NÂYİ OSMAN DEDE’NİN RAST MEVLEVÎ ÂYİN-İ ŞERÎFİ // 8 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.