Almanya’da kariyer kapıları açılıyor

Güncel


– Videolu Haber –

İKÜ-DMAN anlaşması İstanbul Kültür Üniversitesi’nde yapıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimi ile Aşağı Saksonya Eyaleti ‘Deutsche Management Akademie-Alman Yönetim Akademisi’ (DMAN) arasında 20 Ocak 2022’de Almanya’da iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında Almanya’da çalışma tecrübesi edinen öğrenciler, Türkiye’ye ‘know how’ ile geri dönecekler.

 İKÜ-DMAN anlaşmasının Türkiye-Almanya iş gücü ilişkilerine yansımaları, yükseköğretimde uluslararasılaşma, iş gücü anlaşmasının eğitim ve istihdama katkıları üniversitenin Ataköy yerleşkesinde düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Basın toplantısına üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Rektörü Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult Bahri Öztürk, Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Nilüfer Köker katıldı. DMAN Direktörü Martin Manzel’inde toplantıya Almanya’dan online olarak bağlandı.

 

İş gücü sözleşmesi için Almanya’da bulundukları sürece ilişkin izlenimlerini aktaran Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver şunları söyledi: “Almanya ziyaretimiz 3 günlük yoğun bir programdı. Almanya’da belediye başkanlığına seçilen ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hannover Belediye Başkanı Belit Nejat Onay başta olmak üzere ülkemizin çok genç ve değerli isimlerle temsil edildiğini gördüm; ki bu noktada artık Almanya 60 yıl önceki gibi acı vatan değil. Yeni kuşaklar, kültürlerarası uyumda da müthiş bir dönüşüm sağladılar. “Toplantıda Kültür’ün kurumsal kodlarında uluslararasılaşmanın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Dr. Akıngüç Günver, “1932’de Kültür ismiyle Eskişehir’de ders evini açan ilk kuşağımız dedem Halil Akıngüç, o dönem Almanya’da Uzak Okul anlamına gelen Fernschule’nin temsilciliğini alıyor. Mektupla Türkiye’deki öğrencilere teknik eğitim fırsatı sunan okulda 600 öğrenciye posta yoluyla içerikleri ulaştırıyor. Üniversitemizin uluslararasılaşma sürecinin Avrupa ayağını oluşturan DMAN anlaşması, tarihin eğitim adına en güzel ve güncel şekilde tekerrürü diyebiliriz. Bu anlaşma bizim eğitim standartlarımızı da korumak ve yükseltmek için bir motivasyon. Gençlerimizin, tüm tarifleri değişen yeni dünya düzeninde, uzmanlıklarını uluslararası alanda kabul görecek düzeye ulaştırmak için yabancı dil, uygulamalı eğitim, entelektüel donanımlarına akademik içeriklerimizde daha fazla yatırım yapacağız.” 

İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal: DMAN, yükseköğretimde uluslararasılaşma hamlelerimizin Avrupa ekseni diyerek izlenimlerini anlattı. Akkartal,  “DMAN ile Üniversitemiz arasında imzalanan anlaşma, Kültür’ün yükseköğretimde uluslararasılaşma eylem planının Avrupa ayağı diyebiliriz. Erasmus ve İkili Protokoller günümüzde her üniversitenin olmazsa olmazı.  Avrupa’nın 26 ülkesinde 124 partner üniversite ile 280’nin üzerinde anlaşmamız var. Ayrıca Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın 4 farklı kıtasında isim yapmış üniversiteler ile bilimsel ve kültürel ikili iş birliği protokolleri, 2+2 anlaşmalarımız bulunuyor. Ancak daha fazlasını yapmak bizim esas motivasyonumuz. Aralık ayında Women Lawyers Group Middle East (WLGME) Kurucusu ve Direktörü Sayın Av. Raya Abu Gulal ile iş birliği protokolümüzü imzaladık. Hukuk alanında öğrenim gören ve görev yapan kadın hukukçuların güçlendirilmesi konularında iş birliğimiz olacak. Kazablanka II. Hassan Üniversitesi ile iş birliği protokolümüz kapsamında ortak yayınların yayımlanması, öğrenci değişimleri ve ortak danışmanlık doktora tez çalışmaları konularında çalışacağız. DMAN bu çok yönlü global bakışın Avrupa ayağı. Gençlerimizin akademik ve uzmanlıkları bağlamında yeni kültürlerde deneyim kazanabilmesi için Avrupa Kariyer ve İş Gücü Birimimizi hizmete açtık. Kültürdeki global akademik eğitimi, global deneyimlerle zenginleştirecekleri ve bir dünya vatandaşı olarak yetişebilecekleri yeni imkanlar için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Program kapsamının ayrıntılarını Almanya’dan online olarak bağlanan DMAN Direktörü Dr. Martin Manzel ise  “Almanya Kariyer ve İş Gücü Programı Türkiye ile Almanya arasındaki dostluğu besleyen bir kariyer programıdır. Almanya’nın kalifiye eleman açığına hitaben başlatılmış olup, Türkiye’deki kalifiye elemanların yurt dışında çalışma tecrübesini kazanmalarını ve Türkiye’ye ‘know how’ ile geri dönmelerini hedeflemektedir.” dedi.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.