Alp kayakçısı fotoğrafçıların zorlu görevi

Güncel


Kış olimpiyatları Çinliler için bir şenliğe dönüştü. Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları’nın ev sahipliği hakkını kazanmasından bu yana geçen yedi yılda, Kış Olimpiyatları ve kış sporları birçok kişinin hayatını değiştirdi. Bunlar arasında gönüllüler, kayakta ustalaşan fotoğrafçılar ve doktorlar dahil on binlerce kış sporu tutkunu bulunuyor.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda alp kayakçıların mükemmel performansları tüm insanları heyecanlandırdı. Ayrıca müsabaka mekanlarında atletler gibi alp kayağında ustalaşan fotoğrafçıları unutmamalıyız.

Beijing Kış Olimpiyatları sayesinde, Çin’de alp kayağında ustalaşan ilk nesil fotoğrafçılar ortaya çıktı. Sırtlarında 10 kilogramlık ekipman taşıyan bu fotoğrafçılar, müsabaka mekanlarındaki unutulmaz anları kameralarıyla kaydetti.

Alp kayakçısı fotoğrafçıların zorlu görevi_fororder_kayak fotografci

Alpler’den kaynaklanan alp kayağı ilk kez 1936’da Kış Olimpiyatları kategorilerinden biri olarak listelendi. Alp kayağı yarışmaları, Kış Olimpiyatları’nın tacındaki mücevher olarak bilinir.

Alp kayakçısı fotoğrafçıların zorlu görevi

Alp kayağı pistine çok yakın olan koruyucu ağın yakınında, genellikle alp kayağında ustalaşmış fotoğrafçılar için ayrı bir çekim noktası bulunur. Bu çekim yerine girmek isteyen fotoğrafçıların Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) sıkı testlerinden geçmesi gerekiyor. FIS’in yayınladığı alp kayağı fotoğrafçıları listesinde çoğunlukla Avrupalılar yer alır, Beijing Kış Olimpiyatları’ndan önce bu listede hiçbir Çinli fotoğrafçı yoktu.

Alp kayakçısı fotoğrafçıların zorlu görevi_fororder_xiaohaituoshan2

Beijing Kış Olimpiyatları sırasında, alp kayağı yarışmaları Yanqing bölgesindeki 900 metrelik bir eğime sahip olan Xiaohaituo Dağı’nda düzenlendi. Burada hava son derece soğuk, coğrafi yapı ise çok tehlikelidir. Normal fotoğrafçılar sadece teleferiğin bitiş noktasında veya orta duraklarında çekim görevi yaparlar. Kayak pistine yakın olan koruma ağının yanındaki çekim noktasına girmek isterlerse, bu talep FIS’in değerlendirmesinden geçmelidir.

Çin’in devlet haber ajansı Xinhua 3 genç fotoğrafçısını FIS’in testlerine gönderdi.

Alp kayakçısı fotoğrafçıların zorlu görevi_fororder_chen


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.