Asya borsalarında toparlanma devam etti

Güncel


GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsalarında toparlanma devam etti”

Asya borsaları ABD’de şirket kazançlarının desteklediği yükselişi takip ederek kayıplarını toparlamayı sürdürdü. Fed yetkililerinin daha ılımlı, ölçülü bir sıkılaşma politikasını tercih ettikleri yönündeki açıklamaları da piyasaları pozitif etkilemiş görünüyor.

Japonya’da Nikkei endeksi 1,5% üzerinde yükseliş gerçekleştirirken, Hong Kong’ta endeks 1% üzerinde pozitif seyretti. ABD vadelilerinde Dow yatay seyrederken, S&P ve Nasdaq yükseliş eğilimiyle pozitif bölgeye ulaştı. Nasdaq 1% civarında yükseliş gösterdi.

“Fed yetkililerinin açıklamaları sürüyor

Atlanta Fed Başkanı Bostic, enflasyonun kontrolden çıkmaması için yakın zamanda faiz artırılması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu. Mart ayı beklentiler yoğunlaşmışken yapılan açıklamanın kritik olduğunu söylemek zor.

Philadelphia Fed Başkanı Harker, bu yıl 4 faiz artırımına yönelik inancını dile getirdi. Harker ayrıca tedarik zincirine ilişkin sorunların pandemideki ivme kaybıyla birlikte azalması halinde, enflasyonun daha hızlı artabileceğini, bu nedenle Fed’in daha agresif bir yaklaşım sergilemesi gerekebileceğini belirtti.

 “Alphabet bilançosu ABD endekslerini destekledi”

Alphabet (Google) 2021’in son çeyreğinde hisse başına 30,69 Dolar kar elde etti. Beklenti bunun 27,17 Dolar olacağı yönündeydi. Şirketin ilgili dönemde gelirleri ise 75,3 milyar Dolar ile beklentinin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca yapılan açıklamada, hissede 1’e 20 bölünmeye gidileceği açıklandı. Artan hisse fiyatı nedeniyle alınan bu karar ile daha fazla yatırımcıya ulaşılması amaçlanıyor.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.