Atatürk’ün Malatya’ya gelişi

Güncel


Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya’ya yaptığı ilk ziyaretinin 91 yıldönümü programı Çelenk Sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk Sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Anıt Şeref defterini imzalayarak bir konuşma yaptı. Başkan Gürkan yaptığı konuşmada; “Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Malatya’mızın güneyden Anadolu demiryolları ağına bağlanması münasebetiyle ilimize teşriflerinizin 91 yıldönümünde Zat-ı Alilerinizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Gerek devlet, gerek siyaset hayatınızda bulunduğunuz dönemin çok daha ilerisini sezebilen bir dünya lideri olarak Milli Mücadele yıllarında olduğu gibi akabinde de yapmış olduğunuz yurt gezileri, kurmuş olduğunuz Cumhuriyetin yurt içi ve yurt dışında çok daha iyi anlaşılmasına ve benimsenmesine yol açmıştır. Yurt gezileriniz ile halkın içine girmenin önemini bugün çok daha iyi anlamış oluyoruz.

Devletimiz, son yıllarda milletimizden aldığı güçle hergün yeni bir buluşun, yeni bir keşfin haberini paylaşmaktadır. Savunma Sanayinden, Uzay Teknolojisine, Yeraltı Enerji Kaynaklarından, İlaç Sanayine kadar bugün artık devletimiz bulunduğu bölgenin en güçlü devletlerinden biri haline gelmiş ve dışa bağımlılığımız giderek azalmıştır. Bizler de yerel yönetimler olarak halkımızın talep ve ihtiyaçlarını karşılamak, onlara hizmetin en iyisini sunmak için istişareye büyük önem veriyor ve şehrimizi ortak akıl ile yönetme noktasında gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. İnsanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu anayurt yapan destan şehrimiz Malatya’mızı sizlerden miras aldığımız misyon ve vizyonla muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda, yarınlara hazırlamanın heyecanı ile bütün hemşerilerim adına bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Ruhun şad olsun Aziz Atatürk…” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.