Babacan: ‘84 milyon, Avrupa standartlarında bir hayatı hak ediyor’

Güncel


Babacan şu ifadeleri kullandı: 

‘Masaya konulan bütün konularda uzlaşma sağlandı’

“Altı kişilik komisyon dört ayda çok iyi iş çıkarttı. Masaya konulan bütün konularda uzlaşma sağlandı. Bu çok kıymetli. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin her cümlesinde 6 partinin mutabakatı var. O masa gerçekten Türkiye’nin yarınları için umut veren bir masa oldu.”

‘Daha neler neler olacak, görecekler’

“İktidar tarafı korkunç rahatsız. İlk defa karşılarında güçlü, ne yaptığını bilen ve gerçekten iktidara alternatif bir yapı oluşuyor. Beklemiyorlardı. Sayın Erdoğan ‘Beş benzemez… Yapamazlar, edemezler’ diyordu. Daha neler neler olacak, görecekler. Ülkeyi kutuplaştırarak yönetmek mi, yoksa siyasi ve toplumsal mutabakat arayıp, ülkeyi bir mutabakatla, ortak akıl arayışı ve istişare kültürüyle mi yönetmek sonuç verecek? Herkes görecek. Sadece Sayın Erdoğan veya Sayın Bahçeli değil; dünya görecek.”

‘Türkiye’de demokrasi kazanırsa dünyadaki demokratlar umutlanacak’

“Türkiye’de demokrasi kazanırsa; bu, dünyadaki bütün demokratları umutlandıracak. ‘Otoriterlik ve popülizm dalgası geldi ama nihayetine demokrasi kazandı’ dedirtmeliyiz. Bundan 5-10 sene sonra yazılacak kitapların kapağında Türkiye’yi ‘Otoriter rejimden demokrasiye ulaşan ülke’ diye olumlu, örnek model olarak göreceğiz.”

‘Gençler Avrupa’ya gitmek istiyor’

“Avrupa Konseyi bizim kurucusu olduğumuz bir kurum. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, altında imzamız olan sözleşme. Türkiye aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. Dünyada en yüksek demokrasi standartları ortalama mutluluk endeksinin en yüksek olduğu ülkeler ağırlıkla Avrupa’da. Yurt dışına kaçmak isteyen gençlerimiz Avrupa’ya gitmek istiyor. 84 milyon insanımızın Avrupa standartlarında bir hayatı hak ettiğini düşünüyoruz.”

‘Bu kadar bol parayı dünya hiç görmedi’

“Amerikan Merkez Bankası’nın bilançosu ekonomiyi ilk devraldığımızda 720 milyar dolardı. Şu an 8,8 trilyon dolar. Aradaki parayı basmış, vermiş. Yarısını son iki yılda basmış. Avrupa ve Japon Merkez Bankası’nda durum aynı. Bu kadar büyük bir likiditeyi, bol parayı dünya hiç görmedi. Para bedava, faizi sıfır. Almanya’da hazine 5 yıl vadeli borçlanırken eksi faiz ödüyor. 100 euro borçlanıyor; 5 sene sonra 99,5 euro veriyor. Türkiye, varlık içinde yokluk yaşıyor.”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.