Babacan: “Devleti batırma kampanyasına son vereceğiz”

Güncel


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu. Babacan’ın gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyona ilişkin vaatleri, İstanbul’daki enflasyon oranları, dövize endeksli mevduat uygulaması ve enerji krizi vardı. Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Devleti batırma kampanyasına destek için şirketlere ve bankalara baskı yapıyorlar’

“20 Aralık gecesi, resmen, devleti batırma kampanyasına başladılar. Bu kampanyada, kumanda ekonomisinin tüm araçlarını kullanmaya çalışıyorlar. Devleti batırma kampanyasına destek vermeleri için banka çalışanlarına ve şirketlere yoğun baskılar yapıyorlar. Banka şube müdürlerine ‘Kalan Türk lirası hesaplarını da dövize endeksleyin, ne kadar çok dövize çevirirseniz sizi o kadar takdir edeceğiz’ diye talimat gitmiş. Şirketlere baskı yapıyorlar. ‘Mevduatınız varsa, onu hemen dövize endeksleyin. Yarın lazım olur. Cumhurbaşkanı’nın talimatına uyan şirketler listesine girin’ diyorlar.”

‘Bu proje, devleti batırma projesidir’

“Yurtdışındaki vatandaşlarımızın döviz birikimlerini de bu kampanyaya dahil etmeye çalışıyorlar. Devleti, yabancı paraya endeksli bir biçimde, daha da borçlandırmak için uğraşıyorlar. Garanti verdikleri para, devletin parası. ‘Türk lirasının faizi yetmezse, üzerine doların da farkını ödeyeceğim’ diyor. Faize karşı mücadele bu mu? Bu proje, devleti batırma projesidir.”

‘İlk gün, devleti batırma kampanyasına son vereceğiz’

“Her hafta çıkıyor, bir başarıymış gibi rakam açıklıyor. ‘Şu kadar mevduatı dövize endeksli hale getirdik’ diyor. 180, 200 milyara çıkarttık diyor. İyi halt ettiniz. Hazineyi, devleti batırma projesini büyütüyorsunuz. İş başına gelir gelmez bu devleti batırma kampanyasına son vereceğiz. İlk gün yapılacak işlerden bir tanesi. Birikim imkânı olan sınırlı sayıda mevduat sahibine garanti verilsin diye, yükün dar gelirli vatandaşlarımızın sırtına yıkılmasına izin vermeyeceğiz.”

‘Erdoğan’a Türkçe ve matematik dersi vermek gerekiyor’

Cumhurbaşkanı’nın 29 Ocak’ta Giresun’da sarf ettiği “Enflasyon daha düşecek” sözlerini ekrana getiren Babacan şu ifadeleri kullandı: 

“Sanki enflasyon düşmüş, düşüş eğilimi var da ‘Daha düşecek’ diyor. Bana hitaben, ‘Ekonomi dersi veriyor’ diyordu. Bu sözlerini duyduktan sonra ona ekonomi dersi falan vermekten vazgeçmek lazım, zaten anlamıyor. Kendisine önce alfabeden başlayarak bir Türkçe dersi vermek gerekiyor. Sonra da abaküsten başlayarak bir matematik dersi vermek gerekiyor. Sayı saymayı da bilmiyor.”

‘Bir dediği bir dediğini tutmuyor’


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.