Bakan Nebati yatırımcılara seslendi: “Ülkenize ve paranıza güvenin”

Güncel


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Samsun’da “İş Dünyası Buluşması” programında açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Türkiye baz etkisi ile 3 büyüyecek, 4 büyüyecek diye açık artırmaya girdiler. 2021 yılında dünya tek hane ile büyürken Türkiye yüzde 11 büyüme oranına erişti. Kulağını korkaklara verenler kaybettiler.

ABD’de Avrupa son 70 yılın enflasyon rekoru ile karşılaşan ülkeler var. Önünde önemli akademik unvanlar olanlar ‘yandık, bittik’ diyorlar.

Döviz kuru stabil bir hale geldi ve kontrolümüzde. Bu sorun çözüldü mü çözüldü. Peki sorun ne? Enflasyon. Ne yaptığımızı biliyoruz, özgüvenimiz yüksek.

Biz problemleri görmezden gelmiyoruz. Problem ne enflasyon. Enflasyon küresel kaynaklı bir problem. Bizim özgüvenimiz yüksek, ne yaptığımızı biliyoruz. Bu işin üstesinden de geleceğiz.

Elinde sosyal medyayla yaygara yapanlara bir kaç ay önce de söyledim. Enflasyon ile ilgili konuşacaksınız. Eliniz de bir oyuncak var. Ancak bu durumdan zarar görecek toplum olarak kim varsa, onların yanında olacağız. 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyoruz. Hiç merak etmeyin.

Sayın Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz dün akşam esnafla birlikte yaptığı toplantıda çok önemli bir müjde açıkladı iş dünyasına. Reform paketi sunmaya değil, biz her gittiğmiiz toplantıda mutlak suretle tüm topluluğa fayda sağlayacak müjdelerle gidiyoruz. Ucuz kredi veriyoruz, yatırıma mutlaka devam edin. 

Yüksek oranlı bir enflasyonda iş dünyasına sesleniyorum. Bugüne kadar enflasyonun kat ve kat altında esnafımızdan KOBİ’lere, KOBİ’lerden büyük işletmelere sesleniyorum. Bu oranla yatırım yapabidiniz mi.? Yüzde 9’dan bahsediyorum. Göreceksiniz çok hızlı bir şekilde tek rakama gidiyoruz. Çok sıkı bir şelikde takip ediyor, proje bazlı çalışıyoruz.

Bu verdiğimiz kredileri sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Öyle al parayı, dövize git, tüket, yata kata altına değil… İstihdam yaratacağınız yerlere götüreceksiniz. Proje bazlı çalışıyoruz. Asla taviz vermiyoruz.

Bu ülke Türk lirasının değerini, Türk lirasına olan güveni yakalayan bir sürece girdi. Döviz kredisi, dövizle işlem yapmaktan vazgeçin. Tüm paydaşlarımıza sesleniyorum. Ülkenize ve paranıza güvenin. Olumsuz etkilerini giderecek tedbirler alıyoruz.”

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.