Bakan Yanık, New York’ta kadın kanaat önderleri ile bir araya geldi

Güncel


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’nin uluslararası topluma yaptığı çağrıların sadece sözden ibaret olmadığını belirterek, “2014 yılından bu yana dünyanın en çok mülteci ağırlayan ülkesiyiz ve çeşitli ülkelerden 5 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Nitekim son yaşanan olaylardan sonra Ukrayna vatandaşlarının da bir kısmının ülkemize sığınanlara dahil olduğunu görüyoruz. Bizim yaptığımız çağrıların arkasında yaklaşık 10, 12 yıllık ve 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmış olmanın tecrübesi var. O yüzden ne söylediğimizi bilerek söylüyoruz. Çatışma sebeplerini birlikte çözmeden, hiçbirimizin huzur bulmadığı bir dünyada yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bakan Derya Yanık, New York’taki Türkevi’nde kadın kanaat önderleri ile bir araya geldi. Bakan Derya Yanık, burada yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin insan hayatını doğrudan ilgilendiren etkisinin olduğunu söyledi. Bütün insanların bir araya gelip ortak probleme karşı ortak çözüm üretmesi gerektiğini belirten Bakan Yanık, Türkiye olarak bu konuda çalışmaları ciddiyetle sürdürdüklerini ve sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti. 

 

Kitlesel hareketliliği gerektiren büyük olaylarda en çok etkilenenler kadınlar ve çocuklar

 

Bakan Derya Yanık, kitlesel hareketliliği gerektiren büyük olaylarda en çok ve ilk etkilenenlerin kadınlar ve çocuklar olduğunu vurgulayarak, “Nitekim pandemide de özellikle iş hayatına baktığımızda işini ilk kaybeden ve daha sonra işe geri dönüşte de en son dönen hep kadındır ya da aile içi şiddette mağdurların korunma mekanizmasının daralması sebebiyle en çok etkilenenler yine kadınlardır. Tam kapanma dönemlerinde hane içerisindeki sorumluluğu öncekine göre daha çok artanlar kadınlardır. Dolayısıyla iklim değişikliği bağlamında baktığımızda da maalesef bundan ilk ve en çok etkilenecek olanların kadınlar ve çocuklar olduğunu varsayabiliyoruz. Dolayısıyla genel olarak bir mücadele takvimi oluşturmak gerektiğinin yanında kadınlar ve çocuklar için de özellikli bir çalışma yapmamız gerektiği önümüzde bir gerçek olarak duruyor” diye konuştu.

 

İnsanlığın faydasına olan her türlü birikimi çok önemsiyoruz”

 

Bakan Derya Yanık, New York’ta hem Türk vatandaşlarıyla hem de kadın kanaat önderleriyle bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu buluşmaları önemsiyoruz. Bu buluşmaları iki sebeple önemsiyoruz. Birincisi, ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarımızın hem yaşadıkları ülkelere uyum sağlamaları, yaşadıkları yerlerde üreten bireyler olarak sosyal, ekonomik hayatın içerisinde yer almaları, hem de Türk kimliğini unutmadan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın sorumluluğunu da taşıyarak bu yaşadıkları yerlerde ülkeye entegre olarak sürdürmelerini önemsiyoruz. İkincisi, sizlerle bir araya gelmek bizim için önemli çünkü insanlığın faydasına olan her türlü birikimi çok önemsiyoruz. Bu kapsamda ABD ile Türkiye’nin ilişkileri bağlamında baktığımızda iki ülkenin ilişkilerinin olumlu seyrediyor olmasından memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.