Bakan Yanık, Sağlık ve Sosyal Hizmet Politikaları Eğitim Çalıştayı’na katıldı

Güncel


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarıyla engellilerin her alanda yaşam kalitesinin artması için çalıştıklarını belirterek, “Evde sağlık hizmeti programı, evde bakım desteği programı, evde bakım aylığı, ev tipi sosyal hizmet kuruluşları ve toplum ruh sağlığı merkezleri ile destekleyici gündüz hizmetlerini ülke geneline yaygınlaştırıyoruz.” dedi.

Bakan Derya Yanık, Bakanlık ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) iş birliğinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin engellilik alanındaki kamu kurumlarından temsilcilerin katılımıyla çevrim içi gerçekleştirilen “Engelli Bireylerin Bağımsız Yaşamasına Yönelik Sağlık ve Sosyal Hizmet Politikaları Eğitim Çalıştayı”nın açılışına katıldı.

Çalıştayın açılışında Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç ve SESRIC Genel Müdürü Nebil Dabur da yer aldı.

Bakan Yanık, burada yaptığı konuşmada, her canın özel bir değer ve Allah’ın emaneti olduğunu belirterek, emanetin değerini bilip onurlu bir hayat kurmanın en temel insan haklarından olduğunu kaydetti.

Empati, fedakarlık ve yardımseverliğin miras kalan medeniyetin en önemli erdemlerinden olduğunu söyleyen Yanık, bakanlığının hizmetlerinde ve faaliyetlerinde bakış açılarını bu kapsayıcılık ve değer sistemi üzerinden geliştirdiklerini ifade etti.

Kimin neye ihtiyacı varsa hizmetleri ona göre belirlediklerine dikkat çeken Bakan Yanık, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, genç tüm kesimlerin sağlıktan eğitime, çalışma hayatından sosyal hayata kadar her alanda gereksinimleri doğrultusunda planlamalar yaptıklarını, buradan hareketle, engellilerin hayata tam ve eşit katılımını sağlamak, sosyal hayatın doğal bir parçası olmalarını kolaylaştırmak amacıyla hükümet olarak 2005’te Engelliler Hakkında Kanun’u çıkardıklarını anımsattı.

Bakan Yanık Türkiye’de ilk kez 1500 maddelik engelliler hukukunu oluşturduklarını hatırlatarak, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, 2007’de Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’yi imzalayan ilk ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

“Çalışmalarımıza, ‘yüzde yüz erişilebilirlik’ hedefiyle devam ediyoruz”

Bakan Yanık, 2010’da Anayasa’nın 10. maddesine eklenen pozitif ayrımcılık ilkesiyle engelli politikalarında reform niteliğinde yenilikler yaptıklarını belirtti.

Erişilebilirlik uygulamalarının, eğitimden istihdama kadar, engellilerin toplumsal hayata katılımını doğrudan etkileyen konuların başında geldiğine dikkati çeken Bakan Yanık, şöyle konuştu:

“Binalar, açık alanlar, toplu taşıma araç ve sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri konularındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Erişilebilirlik kapsamında, kamu kullanımına açık binaların kaldırım, yaya geçidi, park gibi açık alanların, toplu taşıma araçları ile bilgi ve iletişim sistemlerinin erişilebilir olmasını zorunlu hale getirdik. Bu konuda bir rehber hazırladık ve standartlarını da belirledik. 2011’den bugüne erişilebilirlik konusunda tüm taraflara yönelik eğitimler verdik. Konunun önemiyle bağlantılı olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2020 yılı ‘Erişilebilirlik Yılı’ olarak ilan edildi. Geçtiğimiz yıl ise saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde ‘Erişilebilirlik Herkes İçindir’ sloganıyla dünyada ilk kez geniş bir içerikle Erişilebilirlik Ödül Töreni’ni düzenledik. Çalışmalarımıza, ‘yüzde yüz erişilebilirlik’ hedefiyle devam ediyoruz.”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.