BASF ve Heraeus Çin’de metalleri dönüştürecek fabrika kuracak

Güncel


Kimya devi BASF ve teknoloji şirketi Heraeus, Çin’de bir metal dönüştürme işine başlayacak. BASF ile Heraeus, Çin’de, araç katalizörlerindeki soy metallerin geri kazanılıp dönüştürülmesi amacıyla ortak bir şirket kuruyor. BASF Heraeus (China) Metal Resource adını taşıyacak girişim, resmi makamlardan onay alır almaz faaliyete başlayacak.

Her iki kurucu, ortak girişimin yüzde 50’şer hissesine sahip olacak. Shanghai yakınlarındaki Pinghu’da inşa edilecek devasa fabrikanın da inşaatına bu yıl içinde başlanması ve oldukça kısa bir sürede çalışmaya başlaması planlanıyor. Söz konusu yatırımın 75 milyon ABD dolara mal olacağı belirtiliyor. 

Fabrika, Çin’de az bulunan platin, paladyum ve rodyum metallerin eski materyaller, kullanılmış otomobil katalizörleri gibi cihazların geri kazanılarak dönüştürülmesi ve döngü ekonomisi oluşturulmasına aracılık edecek. Bu tür soy metaller otomobil, kimya, elektronik ve yeşil hidrojen endüstrisi türünden sektörler için imal edilen yeni ürünlerde kullanılıyor. Öte yandan dönüştürülmüş soy madenler, çevre dostu olup doğrudan maden ocağından çıkarılmış metallere kıyasla yüzde 90 oranında daha az karbon ayak izi bırakıyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.