BDDK: Bankaların toplam karı 2021’de yüzde 57 arttı

Güncel


BDDK aylık verilerine göre; Türk bankaları 2020’de 58,5 milyar olan toplam kârı 2021’de 92,1 milyar liraya çıkardı.

Ort. TGA oranı, Aralık itibarıyla bir önceki yıla göre %4,08’den %3,15’e düştü.

2021’de toplam aktifler %51, toplam krediler %37 arttı.

 Ort. standart sermaye yeterlilik oranı, 2020 sonundaki %19’a kıyasla %18’e düştü.

Ort. çekirdek sermaye yeterlilik oranı, 2020 sonundaki %14’e kıyasla %13’e düştü.

Türk bankacılık sektörünün Aralık ayında net kâr rakamı ise 16,8 milyar TL oldu. Kamu mevduat bankaları, ilgili dönemde çeyrekten çeyreğe %132 kar artışıyla daha güçlü performans gösterirken; Özel mevduat bankalarında kârlılık bir önceki çeyreğe göre %49 arttı. Karlılığı etkileyen faktörler arasında, Aralık ayında çekirdek bankacılık gelirleri, ticari kar, net ücret ve komisyon gelirleri ve diğer bankacılık gelirlerindeki artış pozitif tarafta görülmektedir. Kredi karşılıklarının yüksek olması ise genel olarak sektör karlılığını sınırlayan bir unsurdur, Aralık ayında ise provizyonlarda %25 azalma gözlenmiştir. Toplam kredi risk maliyetindeki artış ile beraber, bankaların özellikle ticari kredilerin de ana politika finansal araçları ve ihtiyati tedbirlerle artırılmasının hedeflendiği bir ortamda provizyonlarını artırması beklenebilir. Mevcut durumun bankacılık karları açısından sınırlayıcı etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

Bankacılık sektörü toplam kredi hacmi ve yıllara göre kredi büyümesi karşılaştırması… Kaynak: BDDK

Kredi ve mevduat faizleri arasındaki fark açık kalmayı sürdürmekte. Aralık ayında ise kredi mevduat makasında kısmi bir iyileşme gözlenmekte. Azalan risk iştahı ve kredi faizlerindeki yüksek seyrin, sektördeki kredi çıkışlarını sınırlaması beklenebilir. Temel bankacılık faaliyeti kar potansiyeline ve faiz marjlarındaki eğilime ilerleyen dönemde bunun üzerinden bakmak gerekecektir. YP cinsinden kredilerde, yüksek kur belirsizliğinin ve finansal sistemde daha fazla lira kullanımının teşvik edilmesi nedeniyle uygulanacak esaslar biraz yavaşlamaya neden olabilir. Buna bağlı olarak kredi kullanımında YP’den TP’ye rotasyon etkisini gözlemliyor olacağız. Şirketler muhtemelen bu ortamda likiditelerini minimum 6 aylık bir KKM’ye bağlama konusunda daha az istekli olacaklardır.

Bankacılık sektörü toplam mevduat hacmi ve yıllara göre mevduat büyümesi karşılaştırması… Kaynak: BDDK


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.