Bebeklerde göğüs hırıltısına dikkat

Güncel


Göğüs hırıltısının sebepleri nelerdir?

Özellikle yeni doğmuş ve birkaç aylık bebeklerde görülen hırıltının sebebi burunlarında bulunan kıkırdaklardan oluşan nefes yollarının normal insanlara göre daha dar olmasıdır.

Ayrıca bebeklerin broşlarının çok küçük olması nedeniyle burada biriken balgam benzeri sıvılar, bebeğin nefes almada zorlanmasına sebep olur. Bu durumda bebek daha hızlı nefes alır ve bu da burun ve göğüsten hırıltı gelmesine yol açar.

Bebekler nefes aldığında nefes yolunda alerji, enfeksiyonlar ve sıvı dolgular bebeğin zaten dar olan burnunu daha da tıkayacağından hırıltılı bir ses çıkarmasına sebep olur.

Göğüs hırıltısının belirtilerine dikkat!

Hava kirliliği ve enfeksiyon artışına bağlı olarak görülme oranları artan göğüs hırıltısının birçok belirtisi söz konusudur. Ebeveynlerin çok sık gözlemlediği göğüs hırıltısının belirtileri;

Hızlı nefes alıp verme,

Hızlı nefes alma ihtiyacı sebebiyle burun kanallarında görülen hareketler,

Yine aynı sebeple göğüs kafesinde görülen hareketler,

Nefes alıp vermeye bağlı olarak boyun kasları ile kaburga kasları arasında göğüs içine doğru oluşan çukur,

Mukoz sıvısının burunda oluşturduğu baloncuklar. ( Bu durum aynı zamanda burun deliğinin tıkalı olduğunu gösterir.)


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.