Birko’da üretime ara

Güncel


Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş’de, halı dokuma tezgahlarının revizesi ve doğal gaz ünitelerinin kömüre dönüştürülmesi nedeniyle üretime ara verilecek.

Kamuyu Aydılatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

”Yönetim kurulumuzun aldığı karar gereği 5 adet üretim tezgahının bakımı yapılacak. Tezgahlarımız şu ana kadar etkili bir bakım yapılmamasından dolayı yüzde 30 kapasite ile çalışmaktadır. Yüzde 60 kayıp kapasitenin yerine konulması elzem olmuştur. Bu kapasite kaybının birim maliyete olan etkisi rekabet gücünü önemli ölçüde etkilemektedir. Tezgah başına 100 bin TL, toplam 500 bin TL olacak bakım işleminin ardından verimlilik artırılarak günlük hali üretim kapasitesi 2.500 metrekareden 7.500 metrekareye çıkarılması hedeflenmektedir. OSB gaz kesintilerini verime çevirmek için yapılan bu adım sayesinde fabrikanın faaliyet kari olumlu şekilde etkilenecektir. Doğal gaz ve elektrik fiyatlarının 3 kata yakın artması nedeniyle aylık 200.000 TL olan enerji gideri 600.000 TL’ye çıkmıştır. Doğal gaz tedarik problemi de siparişlerin zamanında yetişmesi önünde ciddi engel olacağı açıktır. Bakım döneminde doğal gaz üniteleri, katı yakıt altyapısı ile çalışır hale getirilecektir. Bu kapsamda 450.000 TL yatırım yapılarak 20 gün içerisinde tesisimiz kömür enerjisine dönüştürülecektir. 400.000 TL olan fatura bedelinin bu dönüşümle 75.000 TL seviyelerine inmesi hedeflenmektedir. Sonuç olarak mevcut makinelerin kapasitesinin arttırılması ile işçi birim maliyeti 60 TL/metrekareden 20 TL/metrekareye düşecektir. Atıl kapasitenin kullanılabilir hale getirilmesi ile enerji maliyetleri ise 600 bin TL seviyesinden 200 bin TL sevilerine çekilmesi hedeflenmektedir. Sadece enerji dönüşümünün kazancı mavi yaka istihdamının maaşı kadardır. Fabrikanın verimli çalışması rekabet gücünü arttıracak ve zamanında hiç yapılmamış bu aksiyonların yerine getirilmesine dönük yapılacak olan çalışmalar nedeniyle 1 Şubat 2022 ile 28 Şubat 2022 tarihleri arası tüm çalışanlar ihtiyaç duyulduğu günlerde çağrılarak,  işyerinin devamlılık gerektiren bölümlerinde ise yapılacak planlamalarla çalışmaya devam edecekler, çalışılmayan günler için ise ücretli olarak izinli sayılacaklar. 1 Mart 2022 günü ise tüm çalışanlarımız normal mesailerinde işbaşı yapacaklardır.”

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.