Bize milyarder lazım

Güncel


FED’in Ocak ayı toplantısının tutanakları dün akşam yayınlandı. Tutanaklarda, Katılımcıların çoğunun 2015’den hızlı bir faiz artış sürecinin muhtemel olduğu ifadeleri dikkat çekti. FED’in Mart toplantısı 15-16 Martta. Üyeler, varlık alımlarının o toplantıya kadar tamamlanmasını istemişler. Dolayısıyla toplantıda varlık alımı görüşülmesine gerek kalmayacak.

 

Bugün de bizim Merkez Bankası Şubat ayı toplantısını yapacak. Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Ocak’ta pas geçen Merkez, bugün saat 14.00 de Şubat kararını açıklayacak. Herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

 

Hazine, yaklaşan borç ödemelerine karşın bu yıl ilk yurtdışını borçlanmasını Sukuk ihracı ile gerçekleştirdi. 5 yıl vadeli ihraçta 3 milyar dolar borçlanıldı. İhraca, 10.8 milyar dolar talep gelirken, bu rakam Türkiye’nin bugüne kadar sukuk ihraçlarında ulaştığı en yüksek talep oldu. Bu talebin nedeni %7.25 olan getiri düzeyi olmuş olabilir. Geçen yılki borçlanmaya göre 70 baz puan maliyette artış var.

 

BIST 100 endeksi, dünü % 0.16 artışla, 2,041.43 puandan kapattı. Ama ilginç bir zenginlik öyküsü dikkat çekti. Borsada 2018 yılında ortalama 10 milyon dolar piyasa değerinden işlem gören Petrokent Turizm, son dönemdeki atağı ile yeni bir zenginlik yarattı. 2021 ikinci yarısında ortalama piyasa değeri 336 milyon dolara yükselen şirketin değeri, 10 Şubat 2022’de 1 milyar doları geçerken 16 Şubat 2022’de 1.55 milyar dolara ulaştı. Böylece 3 yıl 3 ay içinde şirket hisseleri dolar bazında 150 kat artış yaşadı. Dolar bazında! Madencilik, seramikçilik gibi işleri de olan Nurullah Ercan, sadece Petrokent hisselerindeki %90 payı sayesinde Türkiye’nin en zenginleri listesinde ilk 10’a yükseldi. Darısı diğer hisselerimize, patronlarımıza diyelim.

 

Bugün TCMB kararı dışında ayrıca TCMB haftalık yabancıların yatırımlarını, BDDK mevduatlardaki gelişimi açıklayacak. SPK da haftalık bülteni yayınlayacak. Yurtdışında ise ABD’den ocak ayı İnşaat İzinleri ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi takip edilecektir.

 

STRATEJI


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.