Burun estetiği ‘Koruyucu Rinoplasti’ yöntemiyle daha konforlu

Güncel


Son yıllarda Preservation Rinoplasti yani koruyucu burun estetiğinin popüler hale geldiğini ifade eden Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Bilal Sarataş, “Hastanın mevcut burun anatomisinin azami ölçüde korunarak (burun kıkırdak ve kemik yapıları, kıkırdak ve kemiğini besleyen perikondriyum ile periost zarları ve ayrıca bağları olan ligamanlarını koruyarak) mükemmel bir sonuç ve iyileşme sağlayan, en güncel ve en popüler olan burun estetiği tekniği. Cerrahın tercihine göre açık veya kapalı teknikle ya da piezo (ultrasonik burun kesme) eşliğinde yapılabilir. Bu teknikte burun ucu ve sırtındaki kemik, kıkırdak, bağ ve zar tabakalar korunur, burun sırtı altından kıkırdak ve kemik yapı çıkarılarak burun estetik düzeltmelerinin yapılması sağlanır” diye belirtti.

Koruyucu burun estetiğinin, özellikle burun eğriliği probleminin çözümünde tercih edilen ‘push down’ veya ‘let down rinoplasti’ olarak da adlandırılan özel bir yöntem olduğunu söyleyen Sarataş, “Bu yöntem, burun sırtı bozulmadan, burun kemerinin törpülenmesi, kesilmesi gibi işlemlere gerek duyulmadan gerçekleştirilir. Burnun alt bölümünden kemik ve kıkırdak alınarak burun sırtı indirilir ve yandan burun kemeri düzeltilir. Yani bir anlamda burun sırtını bozup yeniden şekillendirmek yerine; mevcut anatomiyi koruyarak görünümü düzeltiriz. Preservation Rinoplasti bilhassa daha önce burun estetiği yaptırmamış kişilerin neredeyse tamamında uygun olarak gösterilir. Mevcut burun yapısına göre bazı hastalarda burnun bütün kemik-kıkırdak anatomisi korunabilirken bazı hastalarda da sadece kıkırdak veya bağ-ligaman yapıları korunacak şekilde uygulanabilir” diye ekledi.

Eğri ver sırtı kemerli burunlar teknik için daha uygun
Koruyucu rinoplastinin daha çok eğri burunlar için uygun olduğunu vurgulayan Sarataş, “Özellikle kendi burun sırtı önden güzel olan ama yandan kemerli hastalar ve burun dışında bir yöne doğru özellikle kemik yapı kaynaklı eğriliği olan hastalar bu teknik için uygun adaylardır. Koruyucu rinoplasti, özellikle aks deviasyonu dediğimiz ‘eğri burun’ vakaları için uygundur. Aks deviasyonunda burnun orta hattı ile yanak arasındaki kemik iki tarafta eşit uzunlukta değildir, bu nedenle de asimetrik bir görüntü söz konusudur. Yani burun aksı bir tarafa doğru eğiktir. Bu tip vakalarda ve burun sırtı önden bakıldığında düzgün, yandan bakıldığında ise kemerli olan burun tiplerinde koruyucu rinoplasti çok başarılı sonuçlar verir. Fakat burun sırtı doğrusal değil de zikzak şeklinde eğri olanlar ya da burun sırtının kemik kısmı çok engebeli, kubbeli, asimetrik olan hastalar için bu yöntem pek uygun olmayabilir. Elbette sizlerin de bu tekniğe uygun olup olmadığınızı anlayabilmek adına muayene olmanız gerekmektedir. Her teknik her hasta için uygun olmadığı gibi bazen biz cerrahlar da sizin için en iyi sonucu almak için en doğru tekniği seçmeye gayret gösteriyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Hızlı iyileşiyor az ödem oluşuyor
Koruyucu rinoplastide burnun daha hızlı iyileştiğini aktaran Sarataş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Koruyucu rinoplasti tekniğinin en baştaki avantajı çok hızlı iyileşmesidir. Standart yapısal rinoplastiye göre ağrı, ödem ve şişlik daha az beklenir. Burun sırtında ameliyat sonrasında ele gelen bir düzensizlik olmaz çünkü hastanın önceki doğal burun sırtı korunmuştur. Bu teknikle hastanın burun sırtındaki kemik, kıkırdak ve ligamanlar korunarak doku hasarı çok az oluşturulur ve iyileşme hızlıyken ödem de daha az olur. Ameliyat sonrası oluşabilecek burun sırtı düzensizliklerinin büyük ölçüde önüne geçilebiliyor. Bu yöntemin kendine has bir diğer önemli getirisi de burundan hava geçişini daraltan nazal valv bölgesini de genişletmesi ve bu sayede hastanın daha iyi nefes almasını da sağlar.”

Kaynak
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.