Büyük zaferin kahramanlarından Miralay Mustafa Talat Bey

Güncel


MEHMET BAYER – 16.03.2022 – Hibya – Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında denize dökülen mayınların yanı sıra boğazın Anadolu ve Rumeli bölgelerine konuşlandırılan topçu birliklerinin büyük gayreti başarıyı getirdi.

İngiliz ve Fransız donanmasına ait onlarca yüzer unsurun Çanakkale Boğazı’nı geçip, İstanbul’u ele geçirme planlarının ilk safhası, 107 yıl önce gerçekleştirilen Çanakkale Deniz Savaşları oldu.

”Yenilmez Armada”nın ilk bombaları 3 Kasım 1914’te atıldı. Dış tahkimat bölgesine 17 dakika süren topçu taarruzu, menzilin dışından yapıldığı için Türk topçusu bir şey yapamayarak uygun sığınaklara çekildi. Mermilerden biri Seddülbahir Kalesi içindeki cephaneliğin 3 metre kalınlıktaki toprak dolgusunu ve tavanını delerek içeride patladı. İçeriye sığınmış 5 subay ve 81 er bu olayda şehit oldu, 23 er yaralandı. Müttefik filosu bu tarihin ardından, 19 ve 25 Şubat’ta da boğaz girişindeki tabyalara saldırı gerçekleştirdi.

Çanakkale Boğazı’na döşenen 11 mayın hattı ile Türk topçusunun başarılı manevraları ve isabetli atışları, 18 Mart’taki deniz zaferinin kazanılmasını sağladı.

O dönemde Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanı Cevat Paşa’dan sonra Türk topçusunun başındaki ikinci yetkili olan Miralay Mustafa Talat Bey’de zaferin kahramanları arasındaki yerini aldı.

 

Adı harp cerideleri hariç, hiçbir yerde geçmiyor

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Sayılır, HİBYA’ya yaptığı açıklamada, 1. Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden birisini teşkil eden ve tarihte önemli bir yere sahip olan Çanakkale cephesinin iki aşaması bulunduğunu söyledi.

Bunlardan birincisinin 18 Mart 1915’te yapılan Çanakkale Boğazı’nın denizden donanmayla zorlanması, ikincisinin ise 25 Nisan 1915’te başlayıp, 9-10 Ocak 1916 tarihinde sona eren kara muharebeleri olduğuna işaret eden Sayılır, ”Miralay Mustafa Talat Bey, Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı konuş kuruluşunda yer alan 2. Ağır Topçu Liva Komutanı olarak Çanakkale muharebeleri süresince görev yaptı.” dedi.

Sayılır, 18 Mart 1915’teki Çanakkale Boğazı zorlanması girişiminde, 3, 4, ve 5. ağır topçu alaylarının Talat Bey’in livasına bağlı olarak görev yaptığını, boğaz harbinin kazanılmasında Türk topçusunun büyük gayreti ve fedakarlığı bulunduğunu, Miralay Mustafa Talat Bey’in bu buhranlı günlerde topçuların bağlı olduğu komutan olarak görevinin başında bulunduğunu bildirdi.

Çanakkale Kara Muharebeleri sırasında da aynı görevi yürüten Mustafa Talat Bey’in 15 Haziran 1918 tarihinde Berlin Zehair Teslim ve Sevk Komisyonu’na tayin edildiğini aktaran Sayılır, 8 Mayıs 1923 tarihinde sağlık nedenlerinden dolayı emekli olduğunu, 5 Temmuz 1934 tarihinde 70 yaşında hayata veda ettiğini dile getirdi.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.