Büyükşehir ASKİ çalışıyor, köyler ve mahalleler suyla buluşuyor

Güncel


Adana’nın Yüreğir, Karaisalı, Pozantı, Kozan, Aladağ, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerinde daha önce hiç su olmayan mahallelere, köylere ilk defa içme suyu ulaştırıldı.
Vatandaşların sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşmasını sağlamak amacıyla uzak yakın demeden hummalı bir çalışma yürüten Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), daha önce hiç suyu olmayan çok sayıda mahalle ve köye içme suyu ulaştırılmasını sağladı. 

İlk kez suyla buluşturulan noktalar için 240 km içme suyu hattı

,21.yüzyılda halen su sorunu yaşayan yerleşim birimleri bulunmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla harekete geçen ASKİ, ilk defa su ulaştırılacak mahalle ve köylerde hayata geçirilen projeler dahilinde toplam 240 km uzunluğunda içme suyu hattı inşa etti.

Suyla buluşturulan bazı mahalle ve köyler 

Gerçekleştirilen içme suyu çalışmaları kapsamında, Karaisalı Gülüşlü Mahallesi sakinlerinin çeşmelerinden su akması sağlandı. Yine çok zor şartlar altında bidonlarla su taşınan Adalağ Kızıldam Mahallesi’nin su problemi ortadan kaldırıldı. Susuzluktan dolayı yıllardır göç veren Karaisalı Aşağıbelemedik Mahallesi’ne kesintisiz su ulaştırıldı. 40 yıl boyunca su sorunu ile mücadele eden ve vatandaşların ilkel yöntemlerle kış mevsiminde kar eriterek su temin ettiği  Feke Kovukçınar Mahallesi’nin susuzluğuna son verildi. 
ASKİ tarafından ilk defa su ulaştırılan mahalleler arasında Aladağ’a bağlı Ceritler, İncirci, Kızıldam, Kızılçukur Mevkii, Alakise, Ceritler Mevkii, Mavriyan, Köseler, Erbişim mahalleleri; Feke Akoluk ve Bozat mahalleleri; Kozan Kızlarsekisi, Velicanlı, Muratlı, Özbaşı, Karakise mahalleleri; Saimbeyli’ye bağlı Sıradamlar mevkii, Ayvacık Çarparlar mevkii; Tufanbeyli Kayarcık, Kireç ve Ortaoluk mahalleleri; Yüreğir Çığırkanlı Mahallesi; Karaisalı Güvenç Orman İşletmesi mevkii, Urgankıran mevkii, Bozcalar ve Maraşlı mahalleleri; Pozantı’ya bağlı Aşçıbekirli Çay mevkii, Akçatekir Alparslan Mevkii, Hamidiye Ahırcık ve Betimler mevkii ve Şıhlı mahalleleri yer alıyor.

Susuz tek mahalle kalmayana dek çalışmalar sürecek 

Adana’da uzun yıllar boyunca çözülemeyen su problemiyle ilgili kısa sürede önemli çalışmalara imza atan Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ, kentte susuz tek mahalle kalmayana dek çalışmalarını sürdürmeye kararlı.

 

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.