Çanakkale Zaferi AKM’de iki ayrı etkinlikle yaşatılıyor

Güncel


Dünyanın en önemli muharebeleri arasında yer alan Çanakkale Zaferi, Atatürk Kültür Merkezi’nde iki önemli konser ile yad edilecek.

İLK TÜRK MÜZİĞİ OPERASI ÇANAKKALE İÇİN

Çanakkale Zaferi’nin 107’inci yıldönümünde ilk Türk müziği operası “Çanakkale’ye Ağıt” AKM Tiyatro Salonunda sahneleniyor. Konser Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle 18 Mart saat 11.00’da sanatseverlerle buluşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının ses ve saz sanatçılarını, MEB Âşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi Korosu ve MEB Müfredans Dans Grubu’nu bir araya getiren konser, Türk ordusunun şanlı zaferini AKM seyircisi için sahneye taşıyacak. Milli Eğitim Bakan Danışmanı ve Türk müziği ses sanatçısı Doç. Dr. Aylin Şengün Taşçı’nın Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Çanakkale’ye Ağıt adlı ilk Türk Müziği operasının librettosu başarılı orkestra şefi Nihat Gönül’e ait.

MARŞLAR, ŞARKILAR, İLAHİLER, ŞİİRLER ÇANAKKALE DESTANINDA

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Çanakkale Zaferi’ni konu edinen Çanakkale Destanı konseriyle AKM’de sanatseverlerin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor. Ayhan Çağlı ile Enes Ergün’ün sunumlarını ve Özata Ayan’ın hazırladığı barkovizyon gösterisini seyirciyle buluşturan Çanakkale Destanı’nda İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun tüm birimleri bu görkemli anlatı için bir araya geliyor. Konser Çanakkale Destanın seyrini anlatan bir repertuvar ile Kur’an-ı Kerîm okunarak başlayıp marşlar, türküler, ilahiler, ağıtlar, şarkılar ve şiirlerle devam edecek. Sanat yönetmenliğini Mehmet İhsan Özer’in üstlendiği konser 18 Mart saat 20.00’da AKM Tiyatro Salonunda sahnelenecek.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.