Çavuşoğlu ve Lavrov ortak basın toplantısı düzenledi

Güncel


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavroy ortak basın toplantısı düzenledi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavroy  konuşmasında şöyle dedi:

“Ankara pragmatik biz çizgi izliyor. Yaklaşımı son derece dengeli. Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmadı. Hedefimiz Ukrayna’nın silahsızlandırılması. Biz hem tüm taraflarla muhalefetle anayasa komitesinin çalışmalarının verimli olması için çalışmalara devam edeceğiz.  Ukrayna faşist ideolojiden temizlenmeli.  

Türkiye Rusya’ya tek taraflı yaptırımlara katılmadı Rusya baştan beri yardımcı olmaya çalıştı  Ukrayna sivillerin Rusya’ya tahliyesini engelliyor. Ukrayna uluslararası hukuku ihlal ediyor, Batı görmezden geliyor. Batı Donbas’taki sivillerin yaşadıklarını görmezden geldi.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise şu ifadelere yer verdi:

“Daveti ve yaptığımız verimli görüşmeler için Lavrov’a teşekkürlerimi iletiyorum. Bugün özellikle Antalya’dan sonra tekrar bir araya geldiğimiz için mutluyum. Net bir tutum takındık. Eleştiri ve fikirlerimiz samimi olarak açıkladık. Başından beri hem insani hem de kalıcı ateşkesin sağlanması için çaba sarfettik ve sarfediyoruz. Ancak binlerce insan hayatını kaybetti bu akan kanın artık durması gerekir. Savaşın kazananı, barışında kaybedeni olmaz. 

Rusya’nın güven duyduğu ve söylediklerine kulak verdiği bir ülke olarak Ukrayna krizinde de görüşlerimizi açık bir şekilde ortaya koyuyoruz. Zira biz dosttuz komşuyuz doğru bildiklerimizi açıkca söylemek zorundayız. Diplomasiye olan inanncımızı kaybetmedik. Olumlu sonuç getirmesini yürekten istiyoruz. 

Nitekim Antalya’da bir araya gelmiştik. Her yapılan görüşme ortak zeminde buluşmak için faydalıdır. Ayrıca bende hem Lavrov ile hem de Kuleba ile çok görüşmeler gerçekleştirdim. Başka ülkelerinde elbette değerli çabaları oldu. Tabi hepimizin amacı savaş durmalı kimse ölmemeli. Bu amaçla bugün Moskova’ya geldim. Ciddi bir tahliye operasyonu gerçekleştirdik. 15 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye getirdik. Bunların hepsini bugün yine samimi bir ortamda ele aldık. Diğer tarafran da önce insani bir ateşkesin sonrada kalıcı ateşkesin olması için görüşlerimizi iletiyoruz. Bu süreçte Rusya’nın ve Ukrayna’nın bize olan güvenleri olmasaydı bu çabalarımızı yerine getiremezdik. Diplomasiyi önceleyen çabalarımız artarak sürecek.”

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.