Cesur: “Isparta halkı olarak hakkımızı helal etmiyoruz”

Güncel


İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’da yaşanan elektrik krizi üzerinden sorumluları istifaya davet etti. Cesur, “Isparta halkı olarak hakkımızı helal etmiyoruz.” dedi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur ve İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında konuştu.

Isparta’da yaşanan elektrik krizi ardından bilgi kirliliği yapmakla suçlandıklarını belirten Cesur,  “Yolların ulaşıma kapandığı, suların akmadığı, telefon iletişiminin kesildiği, yetkililerden uzun süre bilgi alınamadığı böylesi bir yönetimsel felaket örneğini Cumhuriyet tarihi boyunca neredeyse görmedik” dedi.

Kar yağışını takip eden kesinti anında Isparta genelinde yüzde 93 oranında elektrik verilemediğini kaydeden Cesur, “188 köyde elektrik kesintileri yaşandı. 113 bin aboneye elektriksiz kaldı. Isparta’mız 2022 yılında, kışın ve karın ortasında günlerce karanlığa ve elektriksizliğe terk edildi.” ifadelerini kullandı.

Sürecin başından beri ciddiyetsiz, başarısız ve beceriksiz bir yönetimle karşılaştıklarını dile getiren Cesur, “Isparta’mızda hayat felç olmuşken artık bir AK Parti klasiği haline gelmiş, görmezden gelme, inkar ve gerçeği gizleme hadisesi ile karşı karşıyayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik kesintisinin 1. gününü tamamlarken vatandaşların sabaha kadar şikayetlerini ilettiğini söyleyen Cesur, tek tek köy ve mahalle muhtarlarına ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.

Bölgede elektrik dağıtımından sorumlu Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye yani AEDAŞ’a ulaştığını ve bilgi aldığını anlatan Cesur, yetkililerin ‘ekipman ve teknik ekipler yeterli, olayı düzelteceğiz’ dediğini aktardı. Cesur, kriz masasından elde ettikleri bilgiye göre ortaya çıkan duruma sadece 130 kişi ile müdahale edildiğine dikkat çekti.

“BAKAN DÖNMEZ ISPARTA’YA GELMEK DURUMUNDA KALDI”

Isparta Valisi ve Isparta Belediye Başkanınca yapılan açıklamalarda durumun ciddiye alınmadığını gördüklerini belirten Cesur,  bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i aradığını ancak yurtdışında olduğu gerekçesi ile Bakan Dönmez’in telefonuna çıkmadığını söyledi.

Bakan Dönmez’e ulaşamadığı için 4 Şubat günü İYİ Parti adına soru önergesi verdiğini hatırlatan Cesur, buna da cevap alamadıklarına dikkat çekti.

Ertesi gün Bakan Dönmez’in Isparta’ya gelmek durumunda kaldığını savunan Cesur, “Bir yandan da kent merkezinde mahalle aralarındaki yolların ve köy yollarının günlerce kapalı kaldığı, bölgesel olarak bazı yerleşim yerlerine ve konutlara 2 gün su verilemediği bir afet yaşanıyordu.” şeklinde konuştu.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.