Cesur: “Kimsenin bunları çektirmeye hakkı yok”

Güncel


İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır ve İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’daki kar yağışı sonrası yaşanan elektrik ve su kesintileriyle nedeniyle kentin afet bölgesi ilan edilmesini gerektiğini söyledi.  

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır ve İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’daki elektrik kesintileriyle ilgili partilerinin Isparta İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve İYİ Parti Isparta İl Başkanı Hasan Büyükçam da yer aldı.

Isparta’nın büyük bir kriz yaşadığını belirten Cesur, Türkiye’de çok nadir görülen bir hadise ile karşı karşıya kalındığını kaydederek bölgenin afet alanı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Kesintinin bazı noktalarda 4. gününe girdiğine işaret eden Cesur, “Isparta Türkiye’nin en çok kar alan illerinden bir tanesi değil. Isparta neden böyle feci bir durumla karşı karşıya kaldı? Bu feci bir durumdur. Öncelikle çok yadırgadığımı söylemem lazım. AK Partili iktidar Belediye Başkanı ilk yaptığı açıklamada bunun bereket olduğunu ifade ederek, belki hadisenin bu kadar kötü olduğunu öngöremedi ama biz vatandaşlarımızda sabahlara kadar temas halindeydik. Muhtarlarımız çok ciddi sıkıntıya düştüler. Bizler vatandaşlara yardımcı olmak için uyku uyumadan çok büyük bir krizle mücadele ederken, yetkililerin böyle bir hadiseyi hafif görerek “Burada afet yoktur” demesi, daha sonra “Bazı yerlerde afet vardır” demesi kafalarda biraz karışıklık yarattı. Kar Isparta’ya yağdığı andan itibaren müdahale edilebilseydi -ki bu uzmanların verdiği teknik bilgidir, vatandaşların da bizlerin de gözlemlediği bir hadisedir, bu duruma gelmezdi. Elektrik tellerinin kopmasına neden olduğu söylenen ağaçlarda yeterli budama yapılsaydı belki bu hale gelmezdi. ” dedi.

Kar yağışı sonrası 8 ilçe merkezinde, 188 köyde elektrik kesintisi yaşandığına dikkat çeken Cesur, “Buradan sormak istiyorum. Bunu nasıl küçük gösterirsiniz? 113 bin haneye, meskene elektrik verilememiş.” bilgilerini paylaştı.

“KİMSENİN BUNLARI ÇEKTİRMEYE HAKKI YOK”

İlçe merkezlerinin, kasabaların, mahallelerin, köylerin kışın ortasında karın altında kaldığını dile getiren Cesur, “Hepimiz kar yağışı ile cereyanın nasıl serbest kaldığını gösteren video görüntülerini sosyal medyada izledik. Bakımsızlıktan dayanıksız hale gelmiş, değiştirilmemiş kabloların nasıl koptuklarını, onların değiştirilmesi için zamanında budaması yapılan ağaçların ne halde olduğunu beraber izledik. O yüzden bunu yok sayamazsınız. Ben Isparta halkını temsil eden milletvekili olarak yetkilileri bu hadisenin büyüklüğünü görmeye davet ediyorum. Birinci işimizin bu olması lazım. Tıp doktoru gibi söyleyeyim; teşhis edeceksiniz ki tedavi edebilesiniz. Isparta halkı sıkıntıda. Isparta halkına kimsenin bunu çektirmeye hakkı yok.” açıklamasında bulundu.

“DONARAK ÖLDÜKLERİ SÖYLENİYOR”

Isparta halkının günlerce elektrik alamadığını, hastaların oksijensiz kaldığını vurgulayan Cesur, pandemi nedeniyle evlerinde tedavi görenlerin de gidecek yer bulamadığına dikkat çekti.

“Bebekli insanlar evlerinde tüp varsa ocaklarını yakarak bebeklerini ısıtmaya, onların ihtiyaçlarını gidermeye çalıştılar” diyen Cesur, “Oksijen tüpü kullanan kronik hastalar, kalp hastaları çok büyük sıkıntıya düştüler. Birçok ölümlerin buna bağlandığı, donarak olduğu söyleniyor. Bunların da açıklanması lazım” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber Isparta’ya 2 gün boyunca su verilemediğini aktaran Cesur, normal kar yağışı olduğu dönemlerde de kentin köylerinde problemler yaşandığına değindi.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.