CHP Genel Merkezi’nde 3 ton kağıt atık biriktirildi

Güncel


CHP Genel Merkezinde atık sorununa farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini aktaran Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ: “Genel merkezimizde kağıt atık tüketimini azaltarak sadece 2021 yılında 3 Ton kağıt atık biriktirdik. Genel merkezimizde pilot olarak yaptığımız bu uygulamayı diğer atık türlerini de kapsayacak biçimde genişleterek tüm örgütümüzde yaygılaştırmayı planlıyoruz” dedi. 

Türkiye İthal Atık Deposuna Çevriliyor 

AKP iktidarının çevre politikalarının sahicilikten uzak olduğunu, çözülmeyen ithal atık sorunu karşısında sıfır atık kampanyasının samimi olmadığını, Akkuyu nükleer santral projesinin atıklarının akıbetinin ne olacağının halen belirlenmediğini, Gaziemir’deki radyoaktif atığın kaynağının halen açıklanamadığını belirten ÖZTUNÇ: “AKP, atık sorununu da diğer sorunlarımız gibi çözümsüz kılarak karmaşıklaşık hale getiriyor. Tehlikeli atıklardan, evsel atıklara kadar atığın bütün alanlarında çözüm bekleyen sorunlar yaşanıyor. Bakan Murat Kurum ile Emine Erdoğan’ın sıfır atık kampanyaları toplumdaki kirlilik algısını değiştirmeye yönelik bir aldatmaca. Ergene’deki kirliliği, ithal atık tartışmalarını, nükleer santralleri, siyanürlü atıkları, Ayvalık, Şebinkarahisar’da içme sularına karışan kimyasalları gündemine almayan bir atık politikası yürütüyorlar. Bu yüzden de sorunu çözümsüzleştiriyorlar” dedi. 

Evsel Atıklar ve Plastik Atıklarla İlgili Çalışma Yapacağız 

CHP Genel Merkezinde yaptıkları farkındalık çalışması kapsamında kağıt sarfiyatını azalttıklarını,  basılı yayınlarda baskı sayısını azalttıklarını, kullanılan kağıtları ayrıştırarak sadece 2021 yılında 3 ton kağıdı geri dönüşüme gönderdiklerini aktaran ÖZTUNÇ: “İlk önce kağıt kullanımında israfı önlemeyi, kağıt atık üretimini önlemeye çalıştık. Oluşan kağıt atığı müspette olarak kullanma birinci kuralımız. Bu kullanılan kağıt oranını ciddi anlamda düşürdü. Önümüzdeki dönemde plastik atık ve evsel atıklarla ilgili benzer bir çalışmayı da yapacağız. Bu sayede bir yandan atık üretimini azaltmayı diğer yandansa fazla tüketimi önlemeyi amaçlıyoruz. Doğanın korunması için öncelikle atık üretimini önleyecek tedbirler alınmalıdır. Bu tüm meseleyi nasıl örgütüleyeceğimizin yol haritası olacak ” dedi.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.