Çin ekonomisinin gelişimi küresel krizlere rağmen duraksamadı

Güncel


Çin ekonomisi 2022 yılının başlamasıyla birlikte, diğer gelişmiş ülkelerden pozitif ayrışmayı başardı. Ekonomi yeni Covid-19 varyantları, artan enerji maliyetleri, siyasi krizler ve savaşlara rağmen büyüme ivmesini korumayı başardı. Tüm bunların yanı sıra küresel enflasyon krizi sürecinde de Çin ekonomisi büyük bir gelişim göstererek enflasyon artış hızını düşürdü.

Mart ayında Çin ekonomisinde otomobil satışlarından, perakende satışlara ve sanayi üretimine kadar birçok önemli kalemde artış sağlandı. Örneğin, mart ayında açıklanan şubat ayı otomobil üretim verisine göre Çin’de geçen ay 1,5 milyondan fazla otomobil üretildi.

Sanayi üretimi verilerine göre, ocak-şubat döneminde yüzde 4,3’ten yüzde 7,5’e yükseliş meydana geldi. Aynı dönemlerde perakende satış verisi ise yüzde 1,7’den yüzde 6,7’ye doğru sıçrama gerçekleştirdi.

KÜRESEL KRİZE RAĞMEN ENFLASYONUN HIZI KESİLDİ

Çin’de enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) şubat ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,9 arttığı kaydedildi.

Ulusal İstatistikler Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, şubatta gıda fiyatları yüzde 3,9 düştü, tüketici ürünleri fiyatları yüzde 0,7 arttı, hizmet fiyatları ise yüzde 1,2 arttı.

TÜFE şubat ayında, ocak ayına göre yüzde 0,6 yükseldi.

Diğer yandan Çin’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 arttı.

MART AYINDA İHRACAT HIZ KAZANDI

Çin’in ithalat ve ihracat hacminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,3 arttığı bildirildi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk iki ayında ithalat ve ihracat hacmi yıllık bazda yüzde 13,3 artarak, 6,2 trilyon yuana ulaştı. İhracat hacmi yüzde 13,6 artarak, 3,47 trilyon yuanı bulurken ithalat hacmi de yüzde 12,9’luk artışla 2,73 trilyon yuan oldu.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.