Çin: Solomon Adaları’yla işbirliğimizde üçüncü bir tarafı hedeflemiyoruz

Güncel


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Solomon Adaları ile ikili güvenlik işbirliği çerçeve anlaşmasını resmi olarak imzaladıklarını söyledi.

Sözcü Wang bugün düzenlenen basın toplantısında Çin ile Solomon Adaları arasında imzalanan güvenlik işbirliği çerçeve anlaşması hakkındaki bilgi verdi.

Sözcü, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğinin, iki bağımsız devletin normal temas ve işbirliğinin sonucu ve ikili kapsamlı işbirliğinin önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

İki ülkenin güvenlik işbirliğinin eşitlik ve karşılıklı yarar ilkesi temelinde kurulduğuna işaret eden sözcü, bu işbirliğinin ön koşulunun Solomon Adaları’nın talebi ve gerçek ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Sözcü, iki tarafın sosyal düzenin savunulması, halkın can ve mal güvenliğinin korunması, insani yardım sağlanması, doğal afetlere karşı tedbir alınması gibi alanlarda işbirliği yapacağını ve işbirliğinin Solomon Adaları’nın güvenlik gücünü yükseltmesine yardım etmeyi hedeflediğini belirtti.

Sözcü, işbirliğinin Solomon Adaları’nın toplumsal istikrarı hızlandırmayı amaçladığını ve bunun hem Solomon Adaları hem de Güney Pasifik Bölgesi’nin ortak çıkarına uygun olduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki güvenlik işbirliğinin açık, şeffaf ve hoşgörülü olduğuna dikkat çeken sözcü, bu işbirliğinin herhangi üçüncü tarafa karşı olmadığını vurguladı.

Bu işbirliğinin Solomon Adaları’nda yürütülen diğer ikili veya çok taraflı güvenlik işbirliği mekanizmalarıyla birbirini tamamlayıcı bir özellik taşıdığını dile getiren sözcü, Çin’in ilgili taraflarla kendi avantajlarını kullanarak uluslararası işbirliği gücünü oluşturmaya hazır olduğunu kaydetti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.