Çin’de ilk okyanus aşırı yüksek hızlı tren raylarının döşenmesine başladı

Güncel


Doğu Çin Fujian eyaletinin Putian garındaki beton zemin üzerine 500 metrelik bir çift çelik rayın döşenmeye başlaması, Çin’in ilk okyanus aşırı yüksek hızlı treninin raylarının döşenmeye başlaması anlamına geliyor.

277 kilometrelik demiryolu, eyalet başkenti Fuzhou’yu liman kenti Xiamen’e bağlayacak. Saatte 350 kilometre hızla giden trenler için tasarlanan hat, her iki kent arasındaki yolculuk süresini bir saatten aza düşürecek.

Rayları yerleştiren işçiler, ileri teknolojiye dayalı bir makineye aracılığıyla sağ ve sol demiryollarını aynı anda döşüyor. China Railway 11th Bureau Group Co., Ltd. şirketi bünyesindeki proje sorumlusu Zhang Xiaofeng, bu yöntemin etkinliği hemen hemen ikiye katladığını açıkladı.

Dongnan Coastal Railway Fujian Co., Ltd. şirketinin proje sorumlusu Zhang Zhipeng ise şu andaki yaklaşık günde altı kilometrelik ray döşeme temposuna bakılırsa ray yerleştirme işinin bütününün yılın sonunda bitmiş olması gerekeceğine işaret etti. Demiryolu inşaatı projesinin 2023 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.