Çin’de metaverse dünyasının büyüklüğü 8 trilyon dolara ulaşabilir

Güncel


Morgan Stanley tarafından yapılan bir analizde, Çin’de toplam Metaverse piyasasının büyüklüğünün 8 trilyon dolara ulaşabileceğini belirtti. Araştırma, Tencent, NetEasse, ByteDance ve Alibaba üzere teknoloji devlerinin bu alanda öncü olabileceği düşünülüyor. Adı geçen şirketler, bir süredir Metaverse ile ilgili çalışmalar sürdürüyor. Tencent CEO Pony Ma, bir süre önce düzenlenen bir toplantıda yaptığı açıklamada Metaverse projesinin oyun bölümü üzere sanayilere bir büyüme sağlayacağını söylemişti. Zira dünyanın en büyük oyun şirketi olan Tencent’in PC ve mobil oyunlar için güçlü bir portföyü bulunuyor. Ma şirketlerinin Metaverse projesini keşfetmek ve geliştirmek için, “yeterince teknoloji ve know-how yapı taşlarına” sahip olduğuna da dikkat çekmişti.Çalışmada ByteDance’in de geçen yıl oyun bölümüyle metaverse agresif bir giriş yaptığı belirtiliyor. TikTok ve Douyin üzere sosyal medya uygulamalarının da sahibi olan şirket, geçen yıl sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Pico’yu satın aldı. Beijing merkezli ByteDance’in de sanal gerçeklik faaliyetlerinin, sosyal medya ve oyun kesimi etrafında şekilleneceğine işaret ediliyor.

CloudTree Ventures Yönetici Ortağı Winston Ma hususla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Metaverse sosyal ağların geleceği pozisyonunda. Bu teknoloji, akıllı telefonlar ve taşınabilir internet alanında iş planları olgunlaşan Çin teknoloji devleri için yeni yetişen nesillere ulaşmak için kritik bir kıymete sahip” sözlerini kullandı.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.