“Çin’de tıbbi kaynakların verimli kullanımı için covid-19 planı revize edildi”

Güncel


Çin’in ciddi vakalar için çok ihtiyaç duyulan tıbbi kaynakların verimli kullanımı amacıyla iyileşen COVID-19 hastalarının zorunlu karantina süresini kısalttığı bildirildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde hafif vakaların hastaneye kaldırılması yerine karantinaya alınmasına ilişkin bir revize edilmiş COVID-19’la mücadele planı yayınlandı.

Shanghai Belediyesi Enformasyon Ofisi tarafından dün düzenlenen bir basın toplantısında Shanghai Huashan Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Başkanı Zhang Wenhong, planın tıbbi kaynak yönetimini optimize etmek için revize edildiğini söyledi.

Zhang, Çin’in COVID-19 ile mücadelede yüksek aşılama oranları, hastalığın tedavisinde etkili ilaçlar ve acil durumlar için bol tıbbi kaynaklar olmak üzere “üç silah” kullandığını söyledi:

Zhang, iyileşen hastaların taburcu olduktan sonra COVID-19 testi yaptırmanın yanı sıra belirlenen yerlerde 14 günlük zorunlu karantina kuralı yerine yalnızca yedi günlük ev karantinasında kalarak sağlık durumlarını izlemeleri gerektiğini söyledi.

Zhang’a göre, söz konusu revize edilmiş planın uygulanması durumunda Shanghai’daki ortalama hastanede kalış süresinin 15 günden 10 güne düşürülmesi bekleniyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, son 24 saatte 2 bin 461 yeni COVID-19 vakasının tespit edildiği bildirildi. Vakaların 73’ü yurt dışından gelirken, 2 bin 388’i yerel yollarla bulaştı.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.