Çin’deki 5G baz istasyonları, dünyanın yüzde 60’ını oluşturuyor

Güncel


Çin’de kurulan 5G baz istasyonu sayısının geçen yılın sonu itibarıyla 1 milyon 430 bine ulaşarak, dünya toplamının yüzde 60’ını oluşturduğu bildirildi. Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Çin’de her 10 bin kişiye 10,1 adet 5G baz istasyonu hizmet veriyor ve bu sayı 2020 yılının iki katına ulaştı.

Çin’de yürütülen bilişim ve haberleşme teknolojilerini ilerletme çabaları sayesinde, geçen yıl 5G alanına yapılan yatırım 184 milyar 900 milyon yuana (29 milyar dolar) ulaşarak, telekomünikasyon sektörünün sabit kıymet yatırımlarının yüzde 45,6’sını oluşturdu ve bu oran bir önceki yıla göre 8,9 puan yükseldi.

Bakanlığın açıklamasına göre, Çin’de bu yıl 5G hizmetleri ve gigabit fiber optik ağlarının oluşturulmasında istikrarlı ve düzenli bir ilerleme kaydedilecek ve 2023 yılına kadar ülkedeki 5G kullanıcı sayısının 560 milyonu aşması ve her on bin kişinin 18 adet 5G baz istasyonundan faydalanması bekleniyor.

KaynakÇin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.