Çin’deki elektrikli araç şarj sayısı 2 milyon 617 bine ulaştı

Güncel


Son 5 yıl içinde 7,7 milyon elektrikli otomobil Çin trafiğine çıkmış bulunuyor. Bu sayı küresel toplamın aşağı yukarı yarısına eşit. Bu kadar çok aracı besleyebilmek için hükümet, yollarda şarj olanaklarını çoğaltmayı önceliklerinden biri arasına koydu. Esasen bu hedef, içinde bulunulan beş yıllık plan dönemine ilişkin olarak da resmen kayıtlı.Ülke, 31 Aralık 2021 itibarıyla 2 milyon 617 bin şarj kolonuna sahipti. Bunların yerleştirilme temposu da günden güne ivme kazanarak sürüyor. Nitekim mevcudun üçte biri 2021 yılında kurulmuş bulunuyor. Şu anda 3/4 elektrikli araç başına bir şarj kolonu var. Öte yandan bu kolonlar 74 bin 700 şarj istasyonuna dağılmış durumda, Böylece ortalama istasyon başına 35 kolon düşüyor.

Ancak Çin akü değiştirme sistemlerini de gündeme getirmeyi yeğledi. Nio, kuşkusuz ki, bu alanda 789 istasyonla başı çekiyor. 2021 tarihi itibarıyla ele alınırsa ülkedeki şarj kolonlarının sayısı 2 bin 617 milyon; şarj istasyonu sayısı 74 bin 700; akü değiştirme istasyonu sayısı da bin 298 olarak kayda geçmiş bulunuyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.