Çin’den Ukrayna’daki biyolojik güvenlik sorununa açıklık getirme çağrısı

Güncel


Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Ukrayna’daki biyolojik güvenlik sorunuyla ilgili taraflara yeni ortaya çıkan belgelere açıklık getirme ve uluslararası toplumdaki şüpheleri giderme çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna’daki biyolojik güvenlik konulu toplantısında konuşan Zhang, bir dönem kimyasal ve biyolojik silahların kurbanı olan Çin’in tamiri mümkün olmayan zararların doğmasının önlenmesi için uluslararası toplumun biyolojik-askerî faaliyetlerle ilgili herhangi bir bilgi ve işarete azami ilgi göstermesi gerektiğine inandığını belirtti.

İlgili taraflara sorumlu bir tutum sergileme çağrısı yapan Zhang, Rusya tarafından yeni belgeler keşfedildiğini, ilgili tarafların uluslararası toplumun kaygı ve şüphelerini ortadan kaldırmak için bu konuyu açıklığa kavuşturması gerektiğini vurguladı. Zhang, bu konuda çifte standart uygulanmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Temsilci, kitle imha silahları ve biyolojik güvenlik konusundaki tutumu net ve tutarlı olan Çin’in biyolojik ve kimyasal silahlar da dâhil olmak üzere tüm kitle imha silahlarının tamamen yasaklanmasını ve imha edilmesini desteklediğini söyledi.

Zhang, “Çin, herhangi bir ülkenin herhangi bir koşulda biyolojik ve kimyasal silah geliştirmesine, sahip olmasına veya kullanmasına kesinlikle karşı çıkıyor ve kimyasal silah stoklarına sahip ülkeleri bir an önce bu silahları imha etmeye çağırıyor. Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’ne uymak tüm taraf ülkelerin yükümlülüğüdür. Çin, sözleşme kapsamında bir denetleme mekanizmasının bir an önce kurulması çağrısında bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Çinli temsilci, ülkesinin Ukrayna sorunundaki tutumunu da yineledi. Mevcut durumda uluslararası toplumun ve Çin’in beklentisinin ateşkes sağlanması ve büyük çaplı bir insani krizin önlenmesi olduğunu belirten Zhang, taraflar arasındaki doğrudan müzakerelerin sürdürülmesinin sorunu çözebilecek esas yol olduğuna dikkat çekti.

Çin’in barış müzakerelerinin sürdürülmesini ilerletmek için çaba harcamaya devam edeceğini belirten Zhang, BM’nin ve ilgili tarafların arabuluculuk çabalarını ve barış müzakerelerinin sürdürülmesine yararlı tüm girişimlerini desteklediklerini sözlerine ekledi.

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.