Çin’in 3 bin metre yükseklikteki barajı elektrik üretimine başladı

Güncel


Toplam 3 milyon yerleşik kW kapasite elektrik üretmek üzere planlanan Lianghekou hidroelektrik santrali, güneybatı Çin eyaleti Sichuan yakınında Garze Tibet Özerk Bölgesi’nde Yalong nehri üzerinde yer alıyor. 

En son 500 bin kilovatlık (KW) enerji üreten birimin kullanıma sokulmasıyla, deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikte olup türünün en yüksek rakımlısı olan bir mega hidro enerji santrali, 18 Mart Cuma günü itibarıyla tam operasyonel aşamaya geçmiş oldu. 
Projenin inşaatı, onaylanmış bir 66,5 milyar yuanlık (yaklaşık 10,5 milyar dolar) bir yatırım tutarı ile Ekim 2014’te başladı. Yalong River Hydropower Development Company, Ltd. yetkililerine göre 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.

Baraj gölünün depolama kapasitesi 10,8 milyar metreküp olarak hesaplanıyor; yıllık enerji üretimi hacminin ise 11 milyar kilovat saati aşması bekleniyor. Yalong nehri havzası Çin’in temiz enerji üslerinden biri. Lianghekou hidro enerji tesisi Sichuan’daki dengesiz enerji üretimini düzenleyecek ve Yangtze Ekonomik Kuşağı’nın ve Chengdu-Chongqing ekonomik çevresinin yüksek kaliteli kalkınmasına katkı yapacak. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.