Çin’in ilk çeyrek dış ticareti yüzde 10.7 artışla 1.48 trilyon dolara çıktı

Güncel


Çin’in dış ticareti, 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artarak 9,42 trilyon yuan (1,48 trilyon dolar) oldu. Gümrük Genel İdaresi Sözcüsü Li Kuiwen düzenlediği basın toplantısında, 2022 Ocak-Mart döneminde ihracatın yıllık yüzde 13.4 artışla 5.23 trilyon yuana yükseldiğini söyledi. Li, ithalatın da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artarak 4,19 trilyon yuan seviyesinde olduğunu açıkladı.

Çin’in büyük ticaret ortaklarıyla yapılan ticaretin tümü büyüme kaydetti; ASEAN, Avrupa Birliği ve ABD ile ticaret sırasıyla yüzde 8,4, yüzde 10,2 ve yüzde 9,9 artarak 1,35 trilyon, 1,31 trilyon ve 1,18 trilyon yuan oldu. ASEAN bloğu, ilk iki ayda yerini AB’ye kaptırdıktan sonra, Çin’in en büyük mal ticareti ortağı olarak birinciliği yeniden aldı. Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki ülkeler ve bölgelerle ticaretin ortalama büyüme oranı da ortalamanın üzerine çıkarak yüzde 16,7 oldu.

Bu arada ülkenin hem Rusya hem de Ukrayna ile ticareti ilk çeyrekte pozitif büyüme kaydetti, Rusya ile olan ticaret 243 milyar yuan, Ukrayna ile olan ticaret ise ilk çeyrekte 29.59 milyar yuan olarak gerçekleşti.

Yeni bir koronavirüs çeşidinin son zamanlarda yayılması ve jeopolitik çatışmalar Çin ekonomisine belirsizlikler getirdi. Mart ayında, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin beş ay içinde ilk kez 50’nin altına düştüğünü gördü ve bu da fabrika faaliyetinin daralmasına işaret etti.
 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.