Çinli biyologlar zararlı canlılara karşı dirençli buğday geliştirdi

Güncel


Bilim dergisi “Nature”da yayımlanan bir inceleme içerikli makaleye göre, biyologlar “genom-editing” teknolojisi uygulayarak yüksek kalite buğdayı, bitkiyi ağır hasara uğratan küf hastalığı ve genel olarak zararlılara karşı dirençli duruma, üstelik hiç fire de vermeksizin getirdiler. Söz konusu inceleme, her ikisi de Çin Bilim Akademisi’ne bağlı Genetik ve Geliştirme Biyolojisi Enstitüsü ve Mikrobiyoloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi.
 
Gerçek küf buğday için en kötü hastalıklardan biridir. Çin Tarım ve Kırsal Bölgeler Bakanlığı’nın verilerine göre, Çin’de her yıl bu hastalık 6,67 milyon hektarlık ekili buğdayı zarara uğratıyor. Küfe yoğun olarak uğrayan alanlarda verim yüzde 40 oranında düşüyor. Hastalığı bulaştıran virüs, bitkiye sıklıkla onun genetik yatkınlığı yüzünden bulaşıyor. Bu tür genlerin geçirdiği mutasyon, gerçi bitkiye belirli ölçüde direnç kazandırıyor, ama bazı istenmeyen yan etkiler de bırakıyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.