CRR’de şubatta 17 konser

Güncel


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu 2022 Konser Sezonu için kapılarını, 29 Ocak akşamı gerçekleşen Uğur Mumcu Kantatı konseriyle açtı. 

CRR’de, Şubat ayında klasik müzikten Türk musikisine, halk müziğinden caza ve dünya müziğine uzanan seçkide 17 konser müzikseverlerle buluşacak.

CRR Konser Salonu’nda Şubat ayı, 1 Şubat’ta Yansımalar konseri ile başlıyor. Grup, 30 yıllık müzik serüvenindeki klasikleşmiş parçaların yanı sıra CRR’deki konser için özel olarak düzenlenmiş eserler seslendirecek. Konserde, Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla’ya; gitarda Cem Tuncer, kontrbasta Erdal Akyol, vurmalı çalgılarda ise Ediz Hafızoğlu eşlik edecek.

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 138 yıllık tarihinde orkestraya resmî olarak kabul edilen ilk Türk keman sanatçısı olarak büyük bir başarıya imza atan Hande Küden, Berlin Filarmoni Orkestrası birinci keman grubu sanatçılarından Kotowa Machida ile 2 Şubat’ta konser verecek. Küden ve Machida’ya Lepidus Ensemble’nin eşlik edeceği konserde müzikseverler 18. yüzyıla bir yolculuğa çıkacak.

Şarkılara yaptığı içten ve romantik yorumlarıyla caz ve kabare dünyasının en beğenilen isimlerden biri olan Jane Monheit geçtiğimiz yıl yayınladığı son albümü ‘Come What May’in turnesi kapsamında 4 Şubat’ta konser verecek.

Kraliçe Elisabeth Yarışması’nda birinci olan ilk çellist olan Victor Julien-Laferrière 5 Şubat’ta konser verecek.  Laferriére, CRR Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği konserde orkestrayı 27 yaşındaki genç İtalyan şef Alessandro Bonato yönetecek.

6 Şubat Pazar günü saat 11.30’da Fonikler Köyü çocuklarla buluşacak. Orkestradaki tüm enstrümanların bir birey olduğu bu köyde birlikte uyum içinde yaşamanın önemine vurgu yapılıyor. “Çocuklar ve Büyükler İçin Senfonik Masal” başlığıyla gerçekleşecek bu büyülü köyün besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş.

Aynı akşam CRR Genç Oda Orkestrası saat 19.00’da konser verecek. 9 yaşında katıldığı ”Azerbaycan Genç Piyanistleri Yarışması”nda birinci olan; 2021 yılında Viyana Senfoni Orkestrası’nın baş şefi Andrés Orozco-Estrada tarafından davet edilen 9 genç orkestra şefinden birisi olarak Viyana Konzerthaus’da Beethoven’ın 5. Senfoni’sini yöneten piyanist ve orkestra şefi Abuzar Manafzade hem solist hem orkestra şefi olarak yer alacak. 

CRR Türk Müziği Topluluğu, Orhan Veli Kanık, Cahit Sıtkı Tarancı, Nazım Hikmet ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Mesut Cemil, Osman Nihat Akın, Şekip Ayhan Özışık, Avni Anıl tarafından bestelenen eserlerden oluşan bir repertuvarla 8 Şubat’ta müzikseverlerle buluşacak. 

İstanbul’un 30 yıllık orkestrası olan İBB Kent Orkestrası tüm zamanların en iyi grupları arasında gösterilen, “Waterloo” ile 2005 yılında “Eurovision tarihinin en iyisi” seçilen, dünyanın en önemli müzikali kabul edilen Mamma Mia’nın bestelerini yapan, müzik tarihinin ölümsüz grubu ABBA’nın şarkılarıyla 10 Şubat’ta konser verecek. İzzet Öz’ün sunumuyla, ücretsiz olarak müzikseverlerle buluşulacak konserin saati 20.00.

Efsanevi yapımcı Quincy Jones tarafından Montreux Caz Festivali’nde


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.