Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile düzenlenen toplantıya katıldı

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Geçen sene koronavirüs salgınının etkisi ile güvenlik algısının değiştiği güç mücadelesinin arttığı kurallara dayalı ilişkiler düzeninin sorgulandığı bir döneme şahitlik ettik.

Geleneksel tehditlerin yanı sıra salgın hastalıklar tabii felaketler iklim siber saldırılar ve terör gibi birçok asimetrik meydan okumaya maruz kaldık.

Covid-19 salgınının ağır sonuçları küresel fay hatlarının ne kadar kırılgan olduğunu hepimize bir kez daha gösterdi.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana gelen kurumların temelinin sağlam olmadığı gibi çok ciddi yapısal sorunlarla da yüzleştiği bu süreçte ortaya çıktı.

Birçok ülke içe kapanmayı kendi dışında yaşanan insani durumlara karşı kayıtsız kalmayı tercih etti.”

Salgının 8 buçuk milyarlık insanlık ailesini birbirine yaklaştırmak yerine toplumlar arasındaki uçurumları derinleştiğini üzülerek görüyoruz.

Aşıya adil erişim ve salgının ekonomik yükünü omuzlama hususunda yaşanan adaletsizlikler de günden güne artarak devam etmektedir.

Küresel sisteme demokrasiye sosyal barış ve istikrara risk oluşturan bu tehditlerden hiç kimse hiçbir ülke azadı değildir.

Nitekim salgına bağlı ortaya çıkan bu olumsuz iklimden Avrupa Birliği de etkilenmiştir. Birliğin geleceğine dair brexit süreci ile alevlenen tartışmalar salgınla birlikte yeni bir boyuta taşındık.

Avrupa Birliği içindeki siyasi coğrafi ve ekonomik ayrışmalar daha belirgin hale geldi. Bu durum Avrupa Birliği gündemindeki pek çok önemli konunun geri plana itilmesine yol açtı. Ortak göç politikası oluşturulması yabancı karşıtlığı ve İslam düşmanlığı başta olmak üzere birçok kemikleşmiş sorun karşısında Avrupa Birliği maalesef kaydeder hiçbir adım atamadı.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.