Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Meclisi’ne hitap etti

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Arnavutluk meclisinde sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bundan 3 hafta önce Sayın Meclis Başkanı Nikola’yı Türkiye’de misafir ettik. Kendisiyle parlamentolar arası ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde nasıl ileriye götürülebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

Milletvekillerimiz arasında teması ve işbirliğini artırmanın ilişkilerimizin gelişimine ciddi katkı sağlayacağı noktasında mutabık kaldık.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından kısa bir süre sonra 1923 yılında aktif ettiğimiz ilk dostluk anlaşmalarından biri de Arnavutluk’la yapılmıştır. Ebedi dostluk ve işbirliği anlaşması adını taşıyan bu anlaşma esasen ilişkilerimizin sadece devletten devlete değil insandan insana olduğunu ishal diyor.

Aramızda başka sınırlar olsa da Arnavutluk bizim gönül komşumuzdur.

İlişkilerimiz yaklaşık 6 asrı bulan köklü güçlü bir maziye dayanıyor. Ortak tarihimizin izleri sadece siyasi hayatta değil İşkodra’nın Taş Konakları’nda Berat’ın Cumbalı Evlerin de Ethem Bey Camiinin mimarisinde de ifadesini buluyor. Dostluk ve akrabalık bağlarımız bu sağlam temel üzerinde her geçen gün gelişiyor.

Sayın Başbakanın 2013 yılında Türkiye’yi tek taraflı olarak Arnavutluk’un Türkiye’yi 5 stratejik ortağından biri ilan etmesi bu tablonun Roma’nın geçtiğimiz yılın başında Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesiyle imzaladığımız ortak siyasi bildiri ile ilişkilerimizi resmi olarak da stratejik ortaklık seviyesine çıkarttık.

Bundan sonra da hem ülkelerimizin hem bölgemizin hem de tüm dünyanın barış ve refah huzur istikrarına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.

Biz kardeşliğimize kuşatıcı yaklaşımımıza ortak hedeflerimize işbirliğimizi sürekli daha ileriye taşıma azmimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Bu güzel ve sevindirici tabloyu hiç kimsenin bozmasına beraberce izin vermeyeceğimizi ben yürekten inanıyorum.

Sayın Başkan değerli parlamenterler Balkanlarda kalıcı barış güven ve istikrar ortamının tesisi iyi komşuluk ve bölgesel işbirliğinin temini Türk dış politikasının öncelikleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kosava birinci sırada ABD sonra ikinci olarak tanıyan biz olduk. Dünya da  tanınması için mücadelede bulunduk


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.