Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ile ortak basın toplantısı düzenledi

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Ukrayna  ve Rusya arasında yürütülen diplomatik çabalar hakkında bilgi verdik.

Perşembe günü de Brüksel’de NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi vesilesiyle bir araya geleceğiz. Türkiye olarak Ukrayna’da yaşanan krizin başından bu yana net bir tutum takındı her vesileyle sağduyu ve diyalog çağrısı yaptı tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılması gerektiğine dikkat çektik.

Tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılmasına dikkat çektik. Ukrayna’daki insani dram artarak devam ediyor. Binlerce insan komşu ülkelere sığındı. Bu gidişatın bir an önce son bulması için yoğun görüşmeler yürütüyoruz. Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi görüşlerimizi bundan sonrada sürdüreceğiz.

Maalesef Ukrayna’daki insani dram artarak devam ediyor. binlerce sivil hayatını kaybetti. 3 milyonu aşkın insan ülkesini terk ederek komşu ülkelere sığındı. Bu gidişi arada bir an evvel son verilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz.

Sayın Zelenski ve Sayın Putin ile temaslarını sürdürüyor. Dışişleri bakanım geçen hafta Moskova’da mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi. Ateşkes ve kalıcı barışa giden yolda elimizden gelen desteği sunmaya hazır olduğumuzu bir kere daha vurguladık. Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz.

NATO müttefikimiz Hollanda ile ilişkilerimizi ve bölgesel konulardaki diyaloğumuzu daha da geliştirme konusunda ortak iradeye sahip. 

Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene %30, en yakın artışla 11 milyar dolara ulaştı. Bu şekilde 2016 yılında belirlediğimiz 10 milyar dolar hedefini açmış oldum şimdi ilk etapta 15 milyar dolar ardından 20 milyar dolar hedefini birlikte ortaya koyduk.

Hollanda 27,5 milyar dolarla Türkiye’nin en çok doğrudan yatırım yapan ülke konumundadır. Hollanda’daki Türkiye kaynaklı yatırımlarda 16 milyar dolar seviyesindedir. Türk müteşebbisler Hollanda’da kurdukları 23 bine yakın şirket vasıtasıyla 6 milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla 80 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Enerjiden çevreye altyapıdan teknolojiye tarım ve gıdadan finansa kadar tüm alanlarda işbirliği imkanlarının artırılması gerektiği konusunda Sayın Başbakanla hemfikiriz yeşil büyüme ve yeşil dönüşümde ortak gündemimizde önceliklidir. İlişkilerimizde önemli bir köprüyü insani boyut oluşturuyor.

Toplumunun kültürel kimliğini de muhafaza ederek refah ve huzur içinde yaşamasını hayatın her alanına katılım sağlamasına büyük önem veriyor.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.