Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Bizzat arayarak veya çeşitli mecralarda mesaj yayınlayarak geçmiş olsun temennilerini ileten Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Şentop ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na İyi Parti Genel Başkanı  Meral Akşener’e ve diğer tüm siyasi parti genel başkanlarına yöneticilerine milletvekillerine iş insanlarına sivil toplum kuruluşu temsilcilerine şahsım ailem adına teşekkür ediyorum.

Karantina döneminde çalışmaya devam ettik, bir çok hususu görüştük takip ettik.

Hazine ve maliye bakanlığımızın iş dünyası ile birlikte enflasyon ile mücadele konusunda atacağı yeni adımları açıkladığı bir toplantıya canlı bağlantı ile katıldık. Bu bağlantı sırasında gıda üzerindeki KDV’yi %8 den %1’e düşürme yani etiketlerde doğrudan 7 puanlık bir indirim yapma kararımızın müjdesini de milletimizle paylaştık.

Üreticiden toptancıya ve perakendeciye kadar gıdanın tüm süreçlerini kapsadığı için enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığımızın bir ifadesi olan bu KDV düzenlemesi olarak bizim attığımız bir adımdır.

İstanbul’daki toplantıda iş dünyamızdan gıda başta olmak üzere tüm ürünlerde %7 KDV ve kendi %7 fedakarlıkları şeklinde en az %14’lük bir indirim beklediğimizi söyledik. Bakanlıklarımız KDV indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını yakından takip edecek aksi yönde davranış sergileyen firmalara da gereken yaptırımları uygulayacak.

Hepimiz aynı gemide olduğumuza ülkenin kazancından hep birlikte istifade ettiğimize göre külfetine  de beraberce katlanacak yükü beraberce omuzlayacağız fedakarlığı sadece devletten beklemek ne gerçekçidir ne hakkaniyete  sığar.

Ayrıca aynı toplantıda 3 ayrı başlık altında toplamda 60 milyar liralık kefalet limiti ile uygulamaya geçirilen Kredi Garanti Fonu Paketinin detayları da iş insanlarımıza aktarıldı. Üretime ve istihdama önemli bir destek sağlayacağına inandığım bu paketinde iş dünyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Yine bu toplantıda yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması konusunda ki yol haritamızda kamuoyu ile paylaştık.

Hem BAE ziyareti hemde Expo 2022 Dubai Türkiye Milli Gününe ziyaretim sırasında farklı alanlarda imzaladığımız toplam 13 anlaşma ile ülkelerimiz arasındaki münasebetlerin Ahd-i  temelini güçlendirdik. Bir süredir durgunluk içinde olan Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine yeni bir ivme kazandıran bu ziyaretin her iki ülke açısından da verimli ve hayırlı neticeler doğuracağına inanıyorum.

Önümüzdeki dönemde körfez bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin gelişmesine kalkınmasına büyümesine katkı verecek diğer ülkelerle yakın temaslarımızı daha da sıklaştıracağız.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.