Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Bugün de 1500 muhtarımızla birlikteyiz.Ülkemizde hiçbir Cumhurbaşkanı’nın hiçbir Başbakan’ın hiçbir siyasetçinin yapmadığı başaramadığı bir rekor.

Sizlerle uzun süredir devam ettirdiğimiz bu buluşmaların hayırlı neticelerini de alıyoruz.

Hem muhtarlarımızın hem de onlar vasıtasıyla mahallelerimizin ve vatandaşlarımızın pek çok sıkıntısını çözüm yoluna koymuş olmamızdır.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığımız bünyesinde giderek daha etkin şekilde kullanılmaya başlanan bir Muhtarlık Bilgi Sistemi kurduk.

Yine İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyete geçen Muhtarlar Daire Başkanlığı vasıtasıyla sizlerin meselelerinin Ankara’da en üst düzeyde ve tek elden takip edilmesini sağladık. Bununla kalmadık muhtarlarımızın taleplerini takip etmek üzere illerimizde vali yardımcısı büyükşehirlerde genel sekreter yardımcısı diğer belediyelerde başkan yardımcısı düzeyinde muhataplar belirlenmesini teminatını muhtarlarımızla bir araya geldiğimiz bir toplantıda dile getirilen teklif üzerine 19 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak belirledik.

Muhtarların özlük haklarında SGK primlerinin sosyal güvenlik kurumu primlerinin devlet tarafından ödenmesi maaşlarının artırılması silah ruhsatı harcı muafiyeti başta olmak üzere pek çok önemli iyileştirmeler yaptık.

Bizden önce bunları yoktu. Bunların hepsini gerçekleştirdik. Bu vesileyle sizlere bir de müjde vermek istiyorum. Bilindiği gibi biz geldiğimizde muhtar maaşları neydi 97 liraydı. Yılbaşı itibariyle 3392 lira seviyesine kadar çıkarmıştık. Ayrıca 1726 lira tutarındaki sosyal güvenlik kurumu primlerini de karşılamaya başlamıştık.

Muafiyet sağladığımız silah ruhsatı harcı anında 10.359 lira olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bununla birlikte muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı.

Yaptığımız değerlendirme sonunda muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yani 4 bin 250 lira yükseltme kararı aldık.

Başkaları atar tutar biz yaparız. İşte şimdiden yine aynı şekilde hayata geçmesi için gereken kanuni değişikliği en kısa sürede yapacağız.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.