Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak basın toplantısı düzenledi

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Türkiye Polonya ilişkilerini ele almak suretiyle bu ilişkilerimizn her alan da geliştirilmesini Sayın Duda’nın bir önceki ziyaretinde de ele almıştık. Ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeleri ele aldık. İki narto müttefiki olarak ayrıntılı fikir  teatisiinde bulunduk.

Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik çalışmaların hızlandırılması gerektiği noktasında mutabık kaldık.

Dışişleri Bakanım bugün Moskova’da temaslarda bulunuyor, yarın da Ukrayna’ya gidecek.

Brüksel’de NATO liderler zirvesi yapılacak. Polonya 2 milyon mülteciye kapılarını açarak örnek bir duruş sergiliyor. Bu ev sahipliğinden dolayı değerli dostum Duda’yı kutluyorum.

8 yıldır en fazla mülteciye ev sahipliği yapan bir ülke olarak Polonya’yı en iyi Türkiye anlar. İnsani yardımlarımızın Ukrayna’ya ulaştırılması konusunda destekleri takdire şayandır.Ticaret hacmimiz yüzde 28 artışla 8,3 milyar dolara ulaştı. 10 milyarlık hedefimize çok yaklaştık. Polonya ile bölgesel konularda yakın bir iş birliğimiz mevcut.”

Duda’nın açıklamalarından bazı satır başları ise şöyle: 

“Sayın Cumhurbaşkanının daveti için teşekkür etmek istiyorum. Özellikle bu zamanda sunduğu davet için teşekkür ederim. Rusya Fedarasyonu bağımsız bir ülkeye saldırı gerçekleştiriyor. Bu görüşmemizin ana konusu Ukrayna konusuydu. Ekonomik işbirliğimizin yanı sıra askeri işbilriğimizde devam etmesini isteriz. Geçen sene de mayısta çok güzel savunma alanında iş bilrliği başlattık. Bu işbirliğini geliştirmeye devam edeceğiz. Karşılıklı çıkarlarımızın 10 milyar doları geçmesini umut ediyoruz. Savunma almındaki işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

İki ülke arasında kurulan dostlukalrımız ve ticari ilişkiler birçok Türk şirketi Polonya’da anlaşmalarını gerçekleştiriyor. Bizde onu çok takdir ediyoruz. Özellikle Polonya yol ağlarının Türk katkısından dolayı teşekkür ediyoruz. Bugünkü konuşammızın en önemli konusu Ukrayna’daki mevcut durum. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimi ilettim ne kadar çok uğraştığını biliyorum. Barışın bir an önce yapılmasını istiyor. 

Bir an önce Rusların saldırmasını durdurmamız lazım. Polonya’ya geçen mülteci sayısı 2 milyona ulaştı. Uluslarası tüm devletlere çağrıda bulunuyorum bize sığınanlara iyi koşullar sağlamak istiyoruz. Bu desteğe lütfen katılın. Ukrayna tekrar barışa geçtikten sonra her türlü desteğe ihtiyaç duyacaktır.”

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.