Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile ortak basın toplantısı düzenledi

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Sırbistan Cumhurbaşkanı Değerli Dostum Sayın Vucic’i ve heyetini 3. Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantımız münasebetiyle Ankaramızda misafir etmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Kendilerine bir kez daha Başkentimize hoş geldiniz diyorum.

Sırbistan ile ilişkilerimiz mükemmmel seviyededir. Değerli dostumla ikili gerçekleştirdiğimiz görüşmede iş birliğimizin geldiği aşamayı kampsamlı bir şekilde ele aldık. 

Önümüzdeki dönemde atacağımız adımlar üzerinde durduk. Başta Balkanlar olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduk.

Ticaret hacmimiz rekor kırmaya devam ediyor. Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. Bu doğrultuda atacağımız adımları sayın Cumhurbaşkanıyla değerlendirdik. 

Sırbistan’ın kalkınma hamlesine Türk firmaların katkı sunması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor.

Bugün bin 300’den fazla Türk şirketi Sırbistan’da falliyet gösteriyor. Biz de ülkemizde yatırım yapmak isteyen Sırp yatırımcılara destek olmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz yıl yüzde 34’e yakın bir artışla bu rakamı 2 milyar dolar seviyesine taşıdık. Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. İcra edilebilecek müşterek projeler hakkında görüştük. Sırbistan ile ilişkilerimiz mükemmel seviyededir.

Yatırımlarımız 250 milyon dolara yükseldi. Turist sayılar da gittikçe artış gösteriyor. Tüm gelişmeler ilişkilerimizin yoğunluğunu somut göstergesidir.

TİKA bugüne kadar Sırbistan’da 323 proje ve faaliyet gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki seyahat ve turist sayıları da artış gösteriyor.

Sırbistan’daki üç havaalanından ülkemize doğrudan seferler gerçekleştirilir hale geldi. Tüm bu gelişmeler ilişkilerimizin yoğunluğunun somut göstergeleridir.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.